Ergenekon sanığı akademisyenlere inceleme

Yükseköğretim Kurumu Ergenekon davasında gözaltına alınan ve tutuklanan akademisyen ve rektörler hakkında inceleme başlattı.

29.08.2009 - 17:00

Yükseköğretim Kurumu (YÖK), inceleme altına aldığı isimlerle ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan ve Ergenekon davasının yürütüldüğü mahkemeden bilgi ve belge istedi.

Belgelerde, yargılama konusu dışında idari suçlar tespit edildiği taktirde YÖK, bu akademisyenler hakkında disiplin yönetmeliği kapsamında işlem yapabilecek.

"Terör örgütü üyeliği", "Terör örgütüne yardım" ve "Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet" gibi iddialarla yargılananların ise mahkeme kararı beklenecek.

Gözaltına alınan Mustafa Yurtkuran, Fatih Hilmioğlu, Ferit Bernay gibi eski rektörler ile Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal da incelenen isimler arasında bulunuyor.

İncelemeyi doğrulayan YÖK yetkilileri, adli soruşturmalarda adı geçen her akademisyen için yapılan rutin bir işlem olduğunu belirtti.

Bu arada, 4 aydır tutuklu bulunan Haberal'ın 2 ay içinde tahliye edilmemesi durumunda görevinden alınması ve yasa uyarınca yerine yeni bir rektör atanması da gündemde.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...