Eski istihbaratçı Enver Altaylı'nın cezası belli oldu

Eski istihbaratçı Enver Altaylı'nın yargılandığı Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) davasında karar açıklandı. Altaylı, "siyasi ve askeri casusluk" ile "silahlı terör örgütüne üyelik" suçlarından 23 yıl 4 ay hapis cezası aldı.

Haberler - NTV Haber 08.11.2021 - 11:03

Eski istihbaratçı Enver Altaylı'nın cezası belli oldu

Eski istihbaratçı Enver Altaylı'nın da aralarında bulunduğu 3 sanıklı FETÖ davasında karar çıktı. Altaylı, 23 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasına, sanıklar Altaylı ile eski istihbaratçı Mehmet Barıner tutuklu bulundukları cezaevinden video konferans aracılığıyla katıldı.

Tutuksuz sanık Seda Chamatzoglou da duruşma salonundaydı.

Kararı açıklayan mahkeme heyeti, Altaylı'yı, "siyasi ve askeri casusluk" suçundan 13 yıl 4 ay, "silahlı terör örgütüne üyelikten" ise 10 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Sanık Barıner de aynı suçlardan 21 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

Örgüte yardım etmekle suçlanan tutuksuz sanık Seda Chamatzoglou da beraat etti.

İddianameye göre, Altaylı ve damadı Metin Can Yılmaz, ABD'deki Halkbank davasını manipüle etmesi için bir dönem İran masasında görev yapan eski istihbaratçı Barıner'i yurt dışına çıkarmaya çalıştı.

Altaylı'nın konutunda yapılan aramada, çok sayıda dijital materyalin yanı sıra FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'e ait kitaplar ele geçirildi.

Dijital materyaller arasında 'de askeri darbe ortamı hazırlamak amaçlı faaliyet yürütülmesi gerektiğine dair bir rapor da bulundu.

İddianamede, Altaylı'nın çok sayıda CIA çalışanı ile irtibatının bulunduğu, bunlarla Türkiye'deki sosyal ve siyasal gelişme hakkında yazışmalar yaptığı, kritik gelişmelere ilişkin raporlar hazırladığı tespit de yer almıştı.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...