EUROsimA bu yıl İstanbul’a da uğrayacak

ODTÜ Dış Politika ve Uluslararası İlişkiler Topluluğu’nun düzenlediği Avrupa Birliği similasyonu EUROsimA bu yıl hem İstanbul hem de Ankara da gerçekleşecek.

23.04.2010 - 14:42

ODTÜ Dış Politika ve Uluslararası İlişkiler Topluluğu’nca (DPUİT) bu yıl Avrupa Birliği similasyonu EUROsimA’nın alıncısını düzenliyor.

26 Nisan-27 Nisan tarihleri arasında İstanbul'da başlayıp 29 Nisan- 2 Mayıs tarihlerinde Ankara'da gerçekleşecek konferansın açılışı ise ODTÜ Kültür Kongre Merkezi'nde 29 Nisan Perşembe günü olacak.

Açılışa Devlet Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, İspanya Büyükelçisi Juan Clos Matheu, Ulus. İliş. Bölüm Başkanı Meliha Benli Altunışık, ODTÜ Avrupa Çalışmaları Merkezi Başkanı Atila Eralp ve çeşitli öğretim görevlileri katılacak.

Organizasyonumuzun en önemli amacı; Türk ve yabancı katılımcıları ortak bir platformda buluşturup kaynaştırmak, Avrupa Birliği' nin gündemini, politikalarını ve hatta geleceği hakkında politikalar üretmesin e olanak sağlamak ve böylece onlara diplomasi, değişim, uzlaşma gibi yetiler kazandırmaktır. Bir diğer amacı ise uluslararası ilişkiler bazında kültürler arası diyaloğu artırmak ve gençlere yeni vizyonlar sunmaktır.

DPUİT Yürütme Kurulu Üyesi Deniz Akkuş konuyla ilgili olarak, “EUROsimA’nın amacı Türk ve yabancı katılımcıları ortak bir platformda buluşturup kaynaştırarak, Avrupa Birliği' nin gündemi, politikaları ve hatta geleceği hakkında politikalar üretmesine olanak sağlamak. Böylece onlara diplomasi, değişim, uzlaşma gibi yetiler kazandırmak. Bir diğer amacı ise uluslararası ilişkiler bazında kültürler arası diyaloğu artırmak ve gençlere yeni vizyonlar sunmak” açıklamasını yaptı.

Avrupa Birliği Genel Sekreterliği'nin yeni kurulan bir alt birimi olan AIBS (AB İletişim Stratejisi) sponsorluğunda düzenlenecek olan etkinliği, TC. Kültür Bakanlığı, İstanbul Sarıyer Belediyesi ve Ankara ODTÜ Avrupa Çalışmaları Merkezi gibi kurumların da destekliyor. EUROsimA’ya bu yıl 80'i yabancı olmak üzere 250 öğrenci katılıyor.

İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olması nedeniyle şehri tanıtmak için konferansın bir kısmı da İstanbul'da gerçekleştirilecek. Kültür Bakanlığınca rehberli turlar düzenlenerek İstanbul'u gezecek olan yabancı gençler, ardından Ankara'da Türk katılımcılar ile buluşup, simülasyonda Avrupa Birliği' nin gündemini belirleyecekler.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...