'Fırsatçılara izin vermeyeceğiz'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Libya Başbakanı Abdurrahim El Kib'le görülmesinin ardından yaptığı açıklamada, 'Türkiye'de tedavi gören Libyalılardan ücret alınması' konusuna değindi.

Haberler 25.02.2012 - 20:39

'Fırsatçılara izin vermeyeceğiz'

Başbakan Erdoğan, 'de tedavi amacıyla bulunan Libyalı yaralı ve hastalardan para alındığına yönelik gelen bilgiler olduğunu söyleyerek, "İnsan hayatınının fırsata dönüştürülmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

Erdoğan ve Libya Başbakanı Abdurrahim El Kib ile baş başa görüşmesinin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlendi.

Erdoğan, ''Aziz kardeşim'' diye hitap ettiği El Kib ve heyetine ''Ülkemize hoş geldiniz'' diye seslendi.

Konuşmasında şiddet olaylarında yaralanarak tedavi amacıyla Türkiye'ye gelen Libyalılardan bazı özel hastanalerde ücret alındığına yönelik bilgilerin olduğunu aktaran Erdoğan, bu konuda gerekenleri yapacaklarını söyledi.

Erdoğan şunları söyledi:

''Bugüne kadar Libya'daki yaralı, hasta kardeşlerimizin Türkiye'deki tedavisiyle alakalı bir devlet hastanelerinde olan tedaviler, bir de özel hastanelerde olan tedaviler... Devlet hastanelerinde olan tedavilerle ilgili olarak zaten bizim herhangi bir beklentimiz olmadığı gibi, bir ücret tahsili de söz konusu olmamıştır.

'TAKİPÇİSİYİZ'
Fakat bazı özel hastanelerin, ki şu anda bunların üzerindeyiz, takipçisiyiz ve çok farklı bir şekilde burada ücretler tahsil edildiğine dair bugün bilgiler bize aktarıldı ve biz kendilerinden belgeler istedik ve bu belgeleri almak suretiyle de bunların üzerine gideceğiz.

Bu konuyla ilgili yapılması gereken ne varsa bunu da yapacağız. Bunu ben tamamıyla insan hayatını fırsata dönüştürmek olarak görüyorum.

Sağlığı fırsata dönüştürmek isteyenlerin, bu tür olayları fırsata dönüştürmek isteyenlerin, kusura bakmasınlar bir bu millete yakışan hiçbir yanı olamaz, iki bizim idaremizde böyle bir faaliyet gösteremez.

Bunun da gereğini yapacağımızı burada özellikle bu basın toplantısı vesilesiyle açıklamak istiyorum.''

Sayfa Yükleniyor...