'Füze alınacağından benim bile haberim yok'

Türkiye'nin NATO'dan Patriot Füzesi talebinde bulunduğuna yönelik iddiaları yanıtlayan Başbakan Erdoğan, "Füzeyi alma noktasındaki karar verici makam biziz. Benim böyle bir şeyden haberim yok" dedi. Konuyla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanı Davutoğlu ise NATO'nun her türlü riske karşı alınabilecek önlemleri değerlendirdiğini söyledi.

07.11.2012 - 15:56

'Füze alınacağından benim bile haberim yok'

Başbakan Tayyip Erdoğan, bir takım temaslar için gittiği Endonezya'da gündemdeki gelişmelere ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İkinci Obama zaferi hakkında konuşan Erdoğan şunları söyledi: "Obama ile 4 yıl müşterek çalışma yürüttük. Kendilerini tebrik ediyorum. Seçim kampanyasında her iki önemli ismin mücadele esnasında sergilemiş oldukları performans takdirin üstündedir. Birbirlerine karşı gösterdikleri tavır takdire şayandır. Darısı başımıza. Seçim neticesinde yapılan açıklamalara bakınca Obama'nın şu açıklaması çok önemliydi: Artık mavi, kırmızı eyaletler yok tek Amerika açıklaması. Tüm Amerikalıları kucaklama açısından önemli bir mesajdı. Bu mesajın yanında karşılıklı tebrikleşmenin yanında Romney'nin 'bundan sonra Amerika için çalışacağız' demesi önemliydi.

Obama'ya tebrik mesajını ulaştırdık. Yardımcısı Biden'a tebrik telgrafı gönderdik. Türk-Amerikan ilişkilerini daha ileriye taşımanın gayreti içerisinde olacağız. Bu dönemi adeta bir final dönemi olarak tanımlamak istiyorum. Her alanda çok daha verimli adımlar atabileceğimize inanıyorum. Türkiye'ye dönüşümde kendisiyle telefonla daha geniş görüşme yapmayı arzu ediyorum. Kendilerinin çok ciddi bir seçim yorgunluğu da vardır."

Başbakan, Suriye'ye yönelik bir soruyu şöyle yanıtladı: "Şu anda hafızaların ABD seçimlerine kilitlenmediğini söylemek yanlış olur. Seçim sonrası bölgede olumlu birçok şeylerin olacağı noktasında beklentiler var. Biz seçimlerin yoruculuğunu düşünerek ABD'ye çok fazla yüklenmedik. ABD'nin bölgede NATO'nun önemli bir üyesi olarak bu işi çok daha farklı bir şekilde ele almasının gereğine inanıyorum. En önemlisi BM Güvenlik Konseyi'nde atılması gereken adımlardır. Bizdeki Suriyeli sığınmacı sayısı 111 bini bulmuş durumda."

Erdoğan, Türkiye'nin NATO'dan Patriot Füzesi talebinde bulunduğuna yönelik haberlerle ilgili olarak "Füzeyi alma noktasındaki karar verici makam biziz. Benim böyle bir şeyden haberim yok. Alım yapacaksak İcra Konseyi var, başkanı benim. Böyle bir şeyden haberimiz yok. Sağır duymaz uydurur cinsinden Reuters böyle bir haber yapıyor. NATO Genel Sekreteri'nin böyle bir talep olursa olumlu bakarız şeklinde yaklaşımı var. Ama böyle bir talebimiz olmamıştır. Para ödemek suretiyle Patriot alma durumunda, düşüncesinde değiliz" dedi.

Başbakan Erdoğan, Bordo Bereliler'in sınırötesi operasyonu hakkında bilgisi olmadığını ifade etti.

DAVUTOĞLU: HER TÜR ÖNLEM DEĞERLENDİRİLİYOR
Konuyla ilgili bir açıklamada Brüksel'de resmi temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'ndan geldi.

Temasların ardından düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, NATO'nun Akçakale'deki olaylar nedeniyle Türkiye'nin talebi üzerine olağanüstü toplandığını hatırlattı.

Bu toplantılarda 'Patriot füzelerinin gündeme gelip gelmediği' sorusu üzerine Davutoğlu, 'her türlü riske karşı alınacak savunma tedbirinin konuşulmasının normal olduğunu' söyledi.

Davutoğlu, "Olabilecek riskler konusunda atılabilecek her türlü adım ve ihtimaliyet çalışması yapılır. Bunun için bazen talep edilmesi bile gerekmeden yürütülen çalışmalar vardır. Ama zaten bizim o gün destek talebimiz vardı, Akçakale ile birlikte gelişen süreçte. Bunun için de gerekli çalışmalar sürüyor" diye konuştu.

TEK NEDEN SURİYE DEĞİL
Diplomatik kaynaklarsa konunun doğrudan Suriye'yle irtibatlandırılmasını yanlış buluyor.

Ankara'nın, Malatya Kürecik'teki NATO radarı nedeniyle güvenlik kaygıları olduğuna dikkat çeken kaynaklarına göre, bu endişe nedeniyle, Türkiye'ye patriot füzeleri konuşlandırılması daha önce gündeme gelen bir konu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...