NTV

Gaz sızıntısı yoğun bakımı tahliye ettirdi

İHA,Anadolu Ajansı,DHA

Türkiye

Adana'da Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım servisi, tespit edilen gaz sızıntısı nedeniyle tahliye edildi. Sağlık Bakanlığı, oksijen sisteminde meydana gelen hadisenin, savcılık ve AFAD yetkililerine intikal ettirildiğini, müfettiş incelemeleri ve raporlama çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Adana'daki Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde yoğun gaz sızıntısı saptandı.

Merkez Yüreğir İlçesi'ndeki 606 yataklı Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde gaz kokusu fark eden görevliler, hemen durumu yetkililere bildirdi.

Gaz sızıntısı uyarısı verilirken, AFAD ekipleri hastaneye geldi. Olay nedeniyle servisteki 25 hasta tahliye edildi.

Olay yerine sevk edilen AFAD Müdürlüğü Kimyasal Biyolojik Radyasyon ve Nükleer ekibi yoğun bakım ünitesinde gaz ölçümü yaptı.

BAKANLIK'TAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bugün öğleden sonra Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde anestezi altındaki 6 hastanın oksijen saturasyonlarında düşme görülmesi ve gaz sisteminde farklı bir koku duyulması üzerine ameliyatların derhal sonlandırıldığı ve hastaların yoğun bakıma alındığı ifade edildi.

Yapılan tetkiklerde 4 hastanın durumunun iyi olduğunun değerlendirildiğinin aktarıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Saturasyon düşüklüğü nedeniyle 2 hastanın tedavisi sürdürülmektedir. Hastalar yoğun bakımda tedavi görmekte iken, oksijen sisteminde aynı kokunun hissedilmesi üzerine tüm hastalar için merkezi oksijen sistemi kapatılmıştır. Bunun üzerine hastanede oksijen ihtiyacı olan toplam 25 hastanın aynı ilde diğer hastanelere sevkleri gerçekleştirilmiştir. Oksijen sisteminde meydana gelen bu hadise, savcılık ve AFAD yetkililerine intikal ettirilmiştir. Derhal harekete geçen AFAD tarafından yapılan gaz ölçümlerinde azot gazları içerisinde hidrojen sülfür ve karbonmonoksit gazı varlığı emareleri görülmüş olup bu ihtimal üzerinde durulmaktadır. Gazların karışım sebepleri geniş çaplı araştırılmakta, konuyla ilgili müfettiş incelemeleri ve raporlama çalışmaları ise halen devam etmektedir."

Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasında, konuya ilişkin gerekli tedbirlerin alındığı ve soruşturmanın sonucunda yapılacak yasal işlemlerin kamuoyu ile ayrıca paylaşılacağı aktarıldı. 

ETİKETLER