Geliştirdiği yazılımla maaşları hortumladı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nda tahakkuk memuru olarak çalışan İnayet K.’nın kendi geliştirdiği yazılımla personel maaşlarının bir kısımını kendi hesaplarına aktardığı belirlendi. 1.5 yılda tam 3.6 milyon lira çalan K., paranın yarısını Rus mafyasına kaptırdığını iddia etti.

30.10.2011 - 09:53

Geliştirdiği yazılımla maaşları hortumladı

Orman ve Su işleri Bakanlığı’nda ortaya çıkarılan 3.6 milyon liralık zimmete para geçirme olayının zanlısı olarak tahakkuk memuru İnayet K. tutuklandı.

Tutuklanan İnayet K.’nın kendi kurduğu bilgisayar programı üzerinden, personel maaşlarından bir bölümünü Ocak 2010’dan Temmuz 2011’e kadar oluşturduğu özel hesaplara aktardığı tespit edildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı müfettişleri, bakanlıkta 4/B kadrosuyla çalışan personelin maaşları üzerinden usulsüzlük yapıldığını belirledi. Personel maaşlarının Maliye’den transferiyle birlikte farklı banka hesaplarına büyük aktarımlar yapıldığını belirleyen müfettişler, tahakkuk servisindeki İnayet K. adlı görevlinin zimmetine para geçirdiğini saptadı. Müfettişler, hazırladıkları vurgun raporunu adli soruşturma için geçen hafta Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

Milliyet'in haberine göre, savcılık dosyayı incelemeye alırken İnayet K. da avukatıyla birlikte teslim oldu. Cumhuriyet Savcılığı, zanlıyı Ankara Emniyeti KOM Şubesi’ne gönderip gözaltı işlemi yaptırdı.

‘İKİ NÜSHA BELGE HAZIRLIYORDUM’
Poliste ifade veren İnayet K., yaklaşık 3.6 milyon liralık vurgunu nasıl gerçekleştirdiğini detaylı olarak anlattı. Aylık geliri 2 bin 500 lira olan K., kendisinin muhasebe uzmanı olduğunu ve zimmetine para geçirmek için özel bilgisayar programı oluşturup görev yaptığı birime kurduğunu anlattı. İnayet K., “Kullandığım maaş programını ben hazırladım, benden başka kimse bu programı kullanmayı bilmiyordu. Yaptığım her şeyi tek başıma tasarladım. Maaş ödeme belgelerini iki nüsha olarak düzenliyordum.

Bizde kalacak nüshaya normal maaş miktarını, saymanlığa gidecek nüshaya ise kendime aktaracağım meblağın da içinde bulunduğu yüksek maaş miktarını yazardım” dedi.

OCAK 2010’DAN TEMMUZ 2011’E KADAR
Birlikte çalıştığı genel müdür yardımcılarına imza attırdıktan sonra genel müdür Yaşar Dostbil’in evraka “uygunluk” imzası koyduğunu belirten İnayet K., “Saymanlığa giden evrak üzerinden Hazine’den para talep ediliyordu. Gelen para saymanlık kanalıyla bankaya, ortak hesaba gidiyordu. Oradan da 4/B’li memurlara ait hesaplara benim belirlediğim maaş tutarı yatardı. Kalan para ise hesabıma aktarılırdı. 3 milyon 630 bin lirayı zimmetime geçirdim” dedi.

Müfettiş incelemesinde İnayet K.’nın Ocak 2010’dan Temmuz 2011’e kadar maaşlardan zimmetine para geçirdiği anlaşıldı.

‘RUS UYRUKLU KADINLARLA HARCADIM’
K., elde ettiği paranın bir bölümüyle Çukurambar semtindeki lüks bir sitede inşaattan aldığı daireyi ‘zimmet suçundan dolayı elimden alınılır’ düşüncesiyle 425 bin liraya sattığını anlattı.

K., paraları nasıl harcadığını anlatırken de, “Paraları kadın satıcısı Rus uyruklu Irina S. ve Olga ve Natalia adlı kadınlarla Ankara’daki ve Antalya’daki otellerde harcadım. Zevk için araba aldım, bindim, sattım” ifadelerini kullandı.

ŞANTAJA 1.7 MİLYON LİRA
Rus uyruklu hayat kadınlarıyla ilişkileri sürerken Rus mafyasının şantajına maruz kaldığını söyleyen İnayet K., “Kadınlarla birlikte olduğum sırada görüntülerimi çekmişler. Bu görüntülerin internete verileceğini söyleyen Irina S. tarafından şantaj yapıldı. Benden peyderpey para talep edildi. Ben de yuvam yıkılır, rezil olurum düşüncesiyle korktum ve yüklü paralar verdim. En son benden bu görüntüleri silmek için yüklü para istediler, neyim var neyim yok satıp nakite çevirdim. Toplam 1.7 milyon lirayı elden Ankara Büyük Sanayi’ye araçla gelen kişilere teslim ettim” dedi.

LÜKS OTOMOBİLLE KAZA YAPINCA YENİSİNİ ALDI
Soruşturma sırasında, zanlı İnayet K.’nın 3 ayrı telefon hattı kullandığı ve son dönemde çok lüks üç araç satın aldığı belirlendi. K.’nın, zimmet parasıyla, önce Mercedes C 180 marka araç satın aldığı, iki ay bindikten sonra sattığı belirlendi. K.’nın daha sonra son model BMW 520 marka bir başka araç satın aldığı, bu araçla kaza yaptığı, ardından satarak yerine Audi A5 aldığı saptandı. Zanlının, lüks araçları eski eşi B.K.’nin üzerine yaptığı da anlaşıldı.

EŞİ ADINA HESAP AÇTIRMIŞ
Soruşturma çerçevesinde ifadesine başvurulan İnayet K.’nin eski eşi B.K. ise, K.’nın kendisi adına banka hesapları açtırıp para yatırıp çektirttiğini anlattı. Lüks araçların alınışlarında eşine paraları nereden bulduğunu sorduğunu anlatan B.K., yanıt alamadığını söyledi. B.K. özetle şöyle ifade verdi:

“Birkaç gün eve gelmedi. Ev geldiğinde paraları ne yaptığını sordum. Devleti dolandırdığını, başının belada olduğunu söyledi. ‘Devleti dolandırdığını bilseydim seni öldürürdüm’ dedim. Kendisinden boşanacağımı söyledim. Olayı öğrendikten sonra aynı evde kalmadım. Annemlere gittim. Böyle bir iş yaptığını çok sonradan öğrendim” dedi. Yapılan inceleme sonunda, ifadelerinde evli olduklarını anlatan İnayet K. ve B.K.’nin 12 Nisan 2011’de Ankara 4. Aile Mahkemesi’nin kararıyla boşandığı anlaşıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...