Davutoğlu: Gençleri değil silahları toprağa gömelim

''Bahar Şöleni''nden konuşan Başbakan Davutoğlu, ''Eski türküleri bir kenara bırakalım, artık kardeşlik türküleri söyleyelim. Gençlerimizi toprağa gömmektense silahları toprağa gömelim'' dedi.

Haberler 21.03.2015 - 23:47

Davutoğlu: Gençleri değil silahları toprağa gömelim

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul'da Abdi İpekçi Spor Salonu'ndaki "Biz Birlikte 'yiz Bahar Şöleni" programında konuştu.

Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

''Öyle bir Türkiye inşa etmeye çalışıyoruz ki bütün vatandaşlarımız omuz omuza diz dize olsun. Çözüm süreciyle hedef edindiğimiz ana gaye ülkemizin birliği, vatandaşlarımızın kardeşliği, bütün vatanımızın dirliğidir. Bu birliği ebediyen koruyacak mıyız?

''HERKES ORTAK BİR HEDEFE KİLİTLENSİN''

Herkes bu meseleye bu konuda kardeşliğimize, dirliğimize, beraberliğimize, birliğimize katkıda bulunmak isteyen herkes, önce ve sadece büyük resmi görerek, ortak bir hedefe kilitlensin. Kimse taktik manevralarla çözüm sürecini günlük siyasete alet etmesin. Türkiye'nin batısına, ortasına, kuzeyine girerek, birtakım düşmanlıkları körüklemesin. Türkiye'nin, doğusuna, güney doğusuna giderek, 6-7 Ekim olayları gibi yeni şiddet çağrıları yapmasın.

''HERKESE ÇAĞRIDA BULUNUYORUM''

Herkese çağrıda bulunuyorum. Bu çağrı Hazreti Mevlana'nın dediği gibi; artık yeni günde, yeni şeyler söyleme çağrısıdır. Eski türküleri bir kenara bırakalım, artık kardeşlik türküleri söyleyelim. Öfkeyi bir kenara bırakalım, artık sadece muhabbet diliyle konuşalım.

''NEFRETİ, SİLAHI VE ŞİDDETİ EBEDİYEN TOPRAĞA GÖMELİM''

Nefreti, nefret kültürünü, şiddeti, silahı, ebediyen toprağa gömelim. Gençlerimizi toprağa gömmektense silahları toprağa gömelim. Şehit annelerimizin acısını, Diyarbakır annelerinin acısını, cumartesi annelerinin acısını ebediyen toprağa gömelim. Bir daha kalkmamak üzere toprağa gömelim. Bizim sadık yarimiz kara toprağın adına bakalım ve bu dünya fani, baki olan sadece birlik, sadece dirlik, sadece kardeşlik diyelim.

''ARTIK YENİ ŞEYLER SÖYLEME VAKTİ''

Artık yeni şeyler söylemek vaktidir. Bu baharı bu Nevruz'u sonraki yılları barış yılları yapmaya hazır mıyız? Biz onun için selam bahara selam Nevruz'a diyoruz. Selam olsun yeniden yükselişe diyoruz. Türkiye'nin baharı hayırlı olsun. Yeniden büyük Türkiye'ye selam olsun.''

Sayfa Yükleniyor...