TSK'dan "Eşme ruhu” açıklaması: PKK ve PYD'yle işbirliği yok

Genelkurmay Başkanlığı, Abdullah Öcalan’ın "Eşme ruhu" açıklamasının ardından ortaya atılan TSK’nın PYD ve PKK ile işbirliği yaptığına yönelik iddiaları yalanladı.

Haberler - ntv.com.tr 23.03.2015 - 12:17

TSK'dan "Eşme ruhu” açıklaması: PKK ve PYD'yle işbirliği yok

Genelkurmay Başkanlığı, Abdullah Öcalan’ın Nevruz mesajında yer alan “Eşme ruhu” konusunda internet sitesi aracılığıyla açıklama yaptı.

Açıklamada, TSK'nın PKK ve PYD'yle işbirliği yaptığı iddialarının doğru olmadığı belirtildi.

Terörle mücadele konusunda kararlılık vurgusu yapılan açıklamada, "Türk Silahlı Kuvvetleri, iç siyasi çekişmelerin bir aktörü olmayacak" ifedeleri kullanıldı.

Genelkurmay açıklamasında şöyle denildi:

"Bazı basın yayın organlarında; hiçbir zaman muhatabımız olmayan ve olmayacak olan terörist başının "Eşme ruhu” açıklamasına atfen, Süleyman Şah Saygı Karakolu’nun Suriye toprakları içinde yer değiştirmesi ile ilgili olarak “TSK ile PYD/PKK’nın işbirliği yaptığı” yolundaki yayın ve haberler tamamen gerçek dışı olup;

"ŞİDDETLE KINIYORUZ"

31 yıldır Cumhuriyeti Devleti’nin Anayasal düzenini değiştirmeyi hedefleyen bir terör örgütü ile silahlı mücadele eden ve bu uğurda binlerce şehit ve gazi vermiş olan şerefli, haysiyetli ve onurlu millî ordu Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bu yakıştırmayı yapan kişileri ve yayın organlarını yüce Türk milleti önünde şiddetle kınıyoruz.

TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLILIK VURGUSU

Türk Silahlı Kuvvetleri, kendisine yasalarla verilmiş görevleri ve hükümetlerimizin talimat ve direktifleri doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve yüce Türk milletine yönelik her türlü terör örgütü ile mücadele etme azim ve kararlılığını sürdürmektedir.

"SİYASİ ÇEKİŞMELERİN AKTÖRÜ OLMAYACAĞIZ"

Açıklamalarımızda defaatle vurguladığımız üzere, Türk Silahlı Kuvvetleri, iç siyasi çekişmelerin bir aktörü olmayacak, demokratik, laik, sosyal, hukuk Devleti’nin gereklerini yerine getirmeye devam edecektir.”

Sayfa Yükleniyor...