Genlerin sesini duydular

İzmir'deki Sasalı Doğal Yaşam Parkı'nda daha önce vahşi davranışlarından ve üreme güdülerinden uzaklaşmış olan hayvanlar, doğal yaşama uyum sağladı. Eski hayvanat bahçesinde üremeyen devekuşları kendiliklerinden kuluçkaya yattı.

24.08.2009 - 11:08

İZMİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültürpark'taki hayvanat bahçesi yerine Çiğli ilçesine bağlı Sasalı beldesinde oluşturulan doğal yaşam parkı, alanda barınan canlıların, doğalarına dönüşlerini sağladı.

Sasalı Doğal Yaşam Parkı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, ''klasik hayvanat bahçesi'' anlayışının terk edilerek, alanda barınan canlılara doğal ortamlarının yaratıldığı Sasalı Doğal Yaşam Parkı'nda eskiden vahşi davranışlarından ve üreme güdülerinden uzaklaşan hayvanlar, uyumlu davranışlarına geri dönmeye başladı.

Kültürpark'taki eski hayvanat bahçesinde barınan tüm hayvanların, doğal yaşam koşullarından çok uzak, küçük kafesler içerisinde yaşaması nedeniyle vahşi doğalarına rağmen çok hareketsiz, neredeyse birer evcil hayvan gibi davrandığını ifade eden yetkililer, Sasalı'ya taşınılmasından sonra hızla alana uyum sağlayan hayvanların, doğal davranışlarını sergilemeye başladığını söyledi.

Yetkililer, bunun bir doğal yaşam parkı için çok önemli olduğunu dile getirerek, geçmişte bakıcısının rahatça kafeslerine girerek besleyebildiği şahinlerin, artık vahşi davranışlarını sergilediğini, yine aynı şekilde kafeslerinde bütün gün hareketsiz halde duran aslan, kaplan, puma gibi yırtıcı memelilerin çok daha hareketli ve doğal davranışlarına göre yaşayan konumda olduklarını söyledi.
        
DEVE KUŞLARI İLK KEZ KULUÇKAYA YATTI
         
Sasalı Doğal Yaşam Parkı'ndaki hayvanların, alana uyum sağlamalarının en güzel örneği ise parkın Afrika Savanı bölümünde yaşandı.

Afrika Savanı'ndaki zebralar ve zürafa ''Efe'' ile birlikte aynı alanı paylaşan deve kuşları, ilk kez doğal olarak kuluçkaya yattı. Eski İzmir Hayvanat Bahçesi'nde daha önce hiç kuluçkaya yatıkları görülmeyen bir çift deve kuşu, dişisinin yumurtlamasının ardından parkta sırayla yumurtalar üzerinde nöbet tutuyor.

Ziyaretçilerin, kuluçka nöbetindeki deve kuşlarının bu süreçte belirli aralıklarla ayağa kalkarak yumurtaları çevirmeleri sırasında fark edebildikleri bu olay, park yönetimi tarafından da heyecanla karşılandı.

Hayvanat bahçesi deneyimi de dahil bir çift deve kuşunun ilk kez üremek için davranış sergilediğini vurgulayan yetkililer, ''Bu yumurtaların erkek tarafından döllenmiş olup olmadığını bilmiyoruz. Ama burada şu an önemli olan, yumurtalardan yavru elde edilip edilmemesi değil, önemli olan deve kuşu çiftinin yumurtlamanın ardından kendiliğinden kuluçkaya yatmış olması. Çünkü eskiden yumurtaları kuluçka makinesine almak zorunda kalırdık'' diye konuştu.
        
SASALI KENTİN ÇEKİM MERKEZİ OLMA YOLUNDA

         
Hayvan türlerini insanlara, hayvanat bahçelerinin aksine doğal yaşam ortamlarını sağlayarak tanıtmayı ve bu sayede yeryüzündeki canlı çeşitliliğinin korunmasına katkı sağlamayı amaçlayan Sasalı Doğal Yaşam Parkı, üstlendiği bu sorumluluğa uygun yapısıyla yoğun ziyaretçi çekiyor.


İzmir'de ''kentin yeni cazibe merkezi olacak'' iddiasıyla geçen yıl 30 Kasım'da açılan ve yılbaşından itibaren ücretli giriş uygulamasına geçilerek ziyaretçi istatistiklerinin tutulmaya başlandığı park, sıcak yaz günlerine rağmen yoğun ilgi görüyor. İzmir'in yanı sıra Çanakkale, Balıkesir, Manisa, Antalya gibi pek çok ilden yurttaşlar ile yurt dışından gelen turist gruplarının da gezi programına dahil ettiği Sasalı Doğal Yaşam Parkı'nı yılın ilk 6 ayında 415 bin 932 kişi ziyaret etti.

Ücretli giriş uygulamasının başladığı ilk ayda 46 bin kişinin ziyaret ettiği, mayıs ayında ise baharın gelmesiyle 111 bin kişiyle ziyaretçi rekoru kıran park, aşırı sıcak geçen yaz günlerine rağmen ziyaretçi çekmeye devam ediyor.

Park yetkilileri, İzmir Hayvanat Bahçesi döneminde ziyaretçi sayısının neredeyse yok denecek düzeye gerilemesine rağmen Sasalı Doğal Yaşam Parkı'nı en sıcak günlerde dahi bin 500 civarında kişinin ziyaret ettiğini bildirdi.
        
425 DÖNÜM ALANDA 120 TÜR CANLI BULUNUYOR

         
Sasalı'daki 425 dönüm alanda kurulan doğal yaşam parkında, 120 türde yaklaşık bin 500 canlı yaşamını sürdürüyor.

Ziyaretçilerin en çok, timsah, yılan ve iguana gibi çeşitli sürüngenler ile bazı kaplumbağa türlerinin yer aldığı ''tropik merkez''e ilgi gösterdiği parkta, çocuklara  hayvan sevgisini aşılamak amacıyla keçi, tavşan, ve ''poni'' türü küçük atların yer aldığı ''Çocuk Hayvanat Bahçesi'' bulunuyor.

Büyükleriyle birlikte bu bölümü ziyaret eden çocuklar, hayvanlara dokunma, onları görevlilerin verdiği meyvelerle besleme imkanı buluyor.

Ziyaretçiler için kafeterya, hatıra eşyası satış merkezi gibi birimlerle birlikte toplam 25 bölümden oluşan Sasalı Doğal Yaşam Parkı'nda alanın çok daha iyi hale getirilmesi çalışmaları da sürekli olarak devam ediyor.

Fidan ve çeşitli türdeki bitki dikimleri ile parktaki yeşil örtünün giderek belirginleştiği parkta, yakın gelecekte ziyaretçilerin son derece geniş bir alana yayılmış olan parkı daha rahat gezebilmeleri için akülü araçların hizmete sokulması planlanıyor. Parka alınacak 42 kişi taşıyacak akülü gezi araçlarıyla, özellikle yaşlı ve yürüme güçlüğü çeken ziyaretçilere kolaylık sağlanacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...