Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) yayımladığı görüntüler, Endonezya’nın Ujung Ulusal Parkı’na yerleştirilen gizli kameralar tarafından geçen yıl Kasım ve Aralık aylarında çekildi.

WWF, Cava adasının güney batı ucunda çekilen görüntülerde, iki yetişkin ile iki yavru gergedanın görüldüğünü açıkladı. WWF’nin Ujung Kulon programının başındaki Adhi Hariyadi, “Son 10 yıl içinde sadece 12 Cava gergedanı dünyaya geldiğini düşünürsek, elde ettiğimiz görüntüler çok sevinç verici” dedi.

Hariyadi, “Ujung Kulon’da Cava gergedanlarının görülmesi, nesli tükenmekte olan hayvanların hayatta kalabilmeleri adına ümit verici” ifadesini kullandı.

Yetkililer, vahşi doğada sadece 40 tane Cava gergedanı kaldığını ancak kameralarla tespit edilen görüntülerin ardından bu sayının 50 civarında olduğunu düşündüklerini belirtti.

Beş türe sahip olan Cava gergedanları, boynuzları nedeniyle avlandıkları için sayılarında ciddi bir azalma yaşandı. Gergedanların boynuzları Çin ve diğer Asya ülkelerindeki geleneksel ilaç yapımında kullanılıyor. Ancak sağlık açısından bilimsel olarak kanıtlanmış bir faydaları bulunmuyor.