'Gidecek olan silahını bırakıp gider'

Başbakan Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında çözüm sürecine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Çekilmenin silahların bırakılmasıyla mümkün olacağını söyleyen Erdoğan, 'yasal güvence' talebine de noktayı koydu: Muhatap hükümet.

29.03.2013 - 19:37

'Gidecek olan silahını bırakıp gider'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PKK'nın sınırdışına çekilmesiyle ilgili "Gidecek olan silahını bırakıp gider" dedi.

Erdoğan, katıldığı Kanal D yayınında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Çözüm sürecinde pazarlık olmadığını ifade eden Erdoğan, "Karşılık değil, bir amaç uğruna bunu yapıyoruz. Nedir bu, güvendir, istikrardır, milletimin huzurudur, milletimin refahıdır. Bu hedeflere yönelik biz riski alıyoruz, bu adımı atıyoruz. Yoksa birşey karşılığı 'şunu verelim bunu alalım' asla böyle bir şey sözkonusu değil'' diye konuştu.

'EV HAPSİ YOK'
Erdoğan, sürece yönelik eleştirilerin odağını oluşturan ''al başkanlığı ver özerkliği veya Öcalan'a af değil ama ev hapsi'' iddialarına da değindi.

'Ev hapsinin sözkonusu olmadığı' sözlerini tekrarlayan Erdoğan, ''Bunu geçmişte de söyledim. Ev hapsi falan böyle bir şey asla sözkonusu değildir. Onu da geçelim biz İmralı'da niye bu kadar bedel ödüyoruz. Çünkü normal bir F tipi cezaevine alsak her gün orada toplu mitingler mi izleyeceğiz veya bu toplu mitinglerle mi uğraşacağız ve bu huzursuzluğumuzu daha da artıracağı için biz bu bedeli millet olarak karşılıyoruz. Bu bedeli ödemenin ne kadar ağır olduğunu bile bile buna katlanıyoruz. Burada da risk alıyoruz. 'Al başkanlığı ver şunu...' haşa. Bunu söyleyen bir defa bizi iyi anlamamış" ifadelerini kullandı.  

'SÜREÇ BAŞARILI İŞLİYOR'
Erdoğan, sürecin başarılı bir şekilde devam ettiğini dile getirdi. ''Geçmişte yapılmış bazı yanlışlar eğer yapılmazsa inanıyorum ki bu işten başarılı bir şekilde çıkacağız'' diyen Erdoğan, halk tarafından da sürece desteğin yüksek olduğunu anlattı.

'DESTEK YÜZDE 58 AMA ARTABİLİR'
Kamuoyu yoklamalarına göre desteğin, yüzde 58 civarında olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, halka daha doğru anlatılması durumunda bu desteğin daha da artacağına inandığını kaydetti.

'SİLAH BIRAKIP ÇIKABİLİRLER'
Programdaki en çarpıcı açıklama ise "PKK'nın sınırdışına çıkışı nasıl olacak?" tartışmalarına yönelik olanıydı. Öcalan'ın 'sınırdışına çekilin' çağrısıyla başlayan tartışmalara değinen Erdoğan, 'Çekilmenin silahların bırakılmasıyla mümkün olabileceğini' söyledi.

Erdoğan, ''Gidecek olan silahını nereye bırakırsa bıraksın, gömerse gömsün o bizi ilgilendirmiyor, bırakıp gider. Çünkü, aksi takdirde provokasyona bu iş çok açıktır. 'Yasal zemin' denildiği zaman, hazırlanacak yasal zeminler anayasa hükümlerine aykırı olamaz. Biz, şimdi anayasaya aykırı bir yasal zemin nasıl oluşturabiliriz. Bu işin muhatabı hükümettir'' şeklinde konuştu.

Türkiye'deki terörist sayısının bin 500 ile 2 bin arasında olduğunu söyleyen Başbakan, güvenlik güçlerinin silahsız olan örgüt mensuplarına karşı bir müdahalesinin olmayacağını da sözlerine ekledi.

Öcalan, Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarındaki okunan mektubunda örgüte 'sınırdışına çekilin' çağrısında bulunmuştu. BDP kanadı çekilme için 'yasal güvence' isterken; hükümet üyeleri, PKK'yı meşrulaştıracağı gerekçesiyle, TBMM'de yapılacak bir düzenlemenin mümkün olmadığını ifade ediyor.

'YENİ OSLO'YA MÜSAADE ETMEM'
Oslo sürecinde manipülasyonlar, provokatif girişimler yapıldığına vurgu yapan Erdoğan, benzer durumların yaşanmasına müsaade etmeyeceğini dile getirdi.

'AKİL İNSANLAR ÇALIŞMALARINI BİR AYDA BİTİRECEK'
'Akil insanlar' komisyonunda sürpriz isimler olabileceğine de işaret eden Erdoğan, komisyonun çalışma prensibine ilişkin şu bilgileri verdi: "Hedefimiz şu, 7 siyasi bölgemiz var malum ve bu 7 bölgede 7'şer kişiden oluşan bir akil insanlar kadromuz olacak. Ama bunlar belirleyici olmayacak, bunların bütün gayreti özellikle, yani toplumsal algıyı oluşturmak, onu geliştirmek. Toplumda karşılığı olan, kişilerden oluşan bir akil insanlar oluşturalım diyoruz. Bu 7 kişinin içinde bir kişi başkan, bir kişi başkanvekili, bir kişi işin sekretaryasını o grubun içinde yürütecek. 4 kişi de o 7 kişilik heyetin üyesi olacak. Akil insanlar çalışmalarını bir ay içerisinde yürütecekler, bitirecekler.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...