Giresun'da selin faturası ağır

Belediye Başkanı'nın 'saatte metrekareye 60 kilogram yağış bekliyorduk 130'u aşınca böyle oldu' sözleriyle açıkladığı selin, Giresun'da açtığı yaralar belirlendi.

23.07.2009 - 21:42

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, kente son 3 günde son 60 yılın en yüksek oranında yağış düştüğünü söyledi.


Belediye Başkanı Aksu, gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte son 3 günde etkisini gösteren yağış nedeniyle çok sayıda iş yeri, ev ve aracın su altında kaldığını anımsatarak, yağışın önce ilin batısında, ardından da doğusunda etkili olduğunu ifade etti.

Bu süreçte kente ciddi oranda yağış düştüğüne işaret eden Aksu, ''Kente son 60 yılın en yüksek oranında yağış düştü. Bunun sonucunda kentin ilk önce batısında, bir gün sonra da doğusundaki dere havzalarında oluşan sel çevreye zarar verdi. Meteoroloji yetkililerinden aldığımız bilgiye göre, bize saatte metrekareye 60 kilogram yağış düşeceği söylenmişti. Ama yağış 130 kilogramı aştığı için ortaya böyle olumsuz tablo çıktı'' dedi.

Aksu, yağışta il merkezinde de zararlar olduğunu belirterek, ''İlk tespitlerimizde sadece belediyemizin alt ve üst yapısında 6-7 milyon TL zarar var. Yine ilk tespitlerimize göre, bin araç ile bin dolayında ev ve iş yeri su taşkınından olumsuz etkilendi. Zarar gören alanların başında Teyyaredüzü, Büyük Güre ve Küçük Güre derelerinin denize döküldüğü Güre ve Gaziler mahalleleri geliyor'' diye konuştu.

Kente içme suyu sağlayan Batlama Deresi havzasındaki iki derin su kuyusunun sel nedeniyle yıkıldığını kaydeden Aksu, ''Bu nedenle, kentin üst kesimlerindeki Gedikkaya, Aksu ve Gaziler mahallelerine su vermede, su taşkınına uğrayan mahallelerimizde su tahliyesi yapmada sıkıntı çekiyoruz. Samsun, Trabzon ve Ordu belediyeleri motopomp yardımında bulundu. Onlara teşekkür ediyoruz. Kentte hayatın normale dönmesi için çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Tahminen 3 gün içerisinde tekrar yağış ve sel olmazsa kentte yaşam normale döner'' dedi.

Aksu, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü'ne başvurduklarını, bu kurumdan verileceği söylenen 100 bin TL yardımın yeterli olmadığını belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...