Google, anasayfasına taşıdığı en son doodle’da İspanya’nın unutulmaz mimarı Antoni Gaudi’yi andı. Hayata beklenmedik bir şekilde tramvayın altında kalarak veda eden Gaudi, bugün 126 yaşına bastı.

Barcelona’da imzasını taşıyan sayısız mimari eser her yıl binlerce turist çeken Gaudi, 1926 yılında öldüğünde, 1882 yılında tamamlanan kendi eseri Sagrada Familia kilisesine gömülmüştü.

Barcelona’daki Roma bazilikasından, dev Park Guell bahçesine ve Passeig de Gracia’da bulunan Casa Batllo malikanesine kadar birçok eseri Barcelona’ya kazandıran Gaudi, devrim niteliğindeki tasarımlarıyla mimariye değişim getiren isimlerden biri oldu.

Gaudi hakkında 2011 yılında yapılan bir araştırma, Gaudi’nin bir akıl hastanesinin bahçesini devrimsel tasarımlarını ortaya çıkarmak için kullandığını ortaya çıkardı. Barcelona’nın güneyinde kalan Sant Boi hastanesi, bugün Park Guell’de olduğu gibi Gaudi’nin ikonik çalışmalarına ev sahipliği yapıyor.

‘TANRI’NIN MİMARI’
Sapiensshowed dergisinde yayımlanan araştırma, hastanenin bahçesindeki eserlerin Park Guell’in inşasından çok önceki tarihlere ait olduğunu ve Gaudi’nin burayı bir atölye gibi kullandığını gözler önüne serdi.

Mimari alanındaki zekasının yanı sıra, harika bir yapı mühendisi olarak bilinen Gaudi, yapısal teorisini test etmek için Sagrada Famili kilisenin baş aşağı çevrilmiş bir modelini yapmıştı. Gaudi, aynı yöntemi daha sonra tamamlama imkanı bulamadığı Colonia Guell kilisesinde kullandı.

‘Tanrı’nın Mimarı’ olarak anılan Gaudi, koyu bir Katolik olarak bilinordu. Günümüzde bazı kesimler Vatikan’a Gaudi’nin kutsanması için çağrıda bulunuyor.