Hayranlarının tam bir senedir sabırsızlıkla beklediği U2 360° Tour İstanbul konseri dün akşam Atatürk Olimpiyat Stadı’nda gerçekleşti.

İlişkili Haberler


Blackberry sponsorluğunda, Live Nation tarafından Pozitif ve IKSV işbirliğiyle ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı katkılarıyla düzenlenen U2 İstanbul konserinden notlar şöyle:

*Kapılar akşamüstüne doğru açıldı. Uzun kuyrukların oluştuğu stada geliş gidişlerde büyük trafik vardı. Olimpiyat Stadı bir kez daha gelenleri bezdirdi.

*U2'dan önce İrlandalı rock grubu Snow Patrol sahneye çıktı. Bu konser, grubun turnedeki son konseriydi.

*U2'nun yarım saat geç çıktığı konser 2,5 saat sürdü. Konsere yaklaşık 50.000 kişi katıldı.

* Japonya, Amerika, Hong Kong, Güney Afrika, Brezilya ve İran gibi 29 farklı ülkeden müzikseverler İstanbul konserindeydi.

*Bono, Ankara, İzmir, Antalya ve İstanbul'u selamlayarak konsere başladı.

*Bono, bir ara ''Egemen Bağış’la köprüde yürüdük...'' dedi ve kalabalık yuhalamaya başladı. Bono da, ''Anladım sİyasetten söz etmeyelim'' diyerek durumu düzeltti.

*U2, klasikleşmiş şarkıları ‘One’ (Desmond Tutu görüntülerden sonra), ‘With or Without You’ ve ‘Sunday, Bloody Sunday’ ‘in yanı sıra henüz yayınlanmamış yeni şarkılarını da seslendirdi.

*Bono, seyirciler arasından genç bir kız hayranını sahneye çıkardı ve onun dizinde şarkı söyledi, beraber dans ettiler.

*Bono, konserin ortalarında “Mother of The Disappeared” şarkısını Fehmi Tosun’a adadı. Bu şarkı sırasında sahneye Zülfü Livaneli çıktı. Livaneli, daha sonra 'Yiğidim Aslanım' parçasını seslendirdi. Neden Livaneli'nin davet edildiği ve nasıl davet edildiği ise merak konusu oldu.

*Grup kadar etkileyici olan bir başka şey de muhteşem prodüksiyondu. Neden dünyanın en görkemli müzik şovu olduğuna izleyenler yakından şahit oldu. Teknolojik açıdan müzik endüstrisinde gerçek bir devrim olarak kabul ediliyor.

* En çok alkışı alan şarkılardan biri 'Sunday Bloody Sunday' oldu. Bono, "Washington ve İsrail duy sesimizi" diyerek şarkıya başladı.

*Ayrıca, bu turnede şarkı listesinde değişikliğe gitmeyen grup Türkiye konseri için değişikliklere gitti.

*Konserin sonunda Türk hayranlarına “Sabrınız için çok teşekkürler, arayı açmayalım” diyen Bono ve U2 uzun süre konuşulacak bir geceye imza attı.