Görmez: Din eğitimi tartışma konusu olmasın

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Kur'an-ı Kerim’in seçmeli ders olmasıyla ilgili olarak, “Kur'an-ı Kerim’i öğrenme talebi kadar masum bir talep olamaz. Din eğitimi asla ayrışma ve tartışma konusu olmamalı” dedi.

Anadolu Ajansı 30.03.2012 - 13:37

Görmez: Din eğitimi tartışma konusu olmasın

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen ''Yaygın Din Eğitimi Sempozyumu''nun açılışının ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kur'an-ı Kerim ve Hz. Muhammed'in hayatının seçmeli ders olmasını nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Görmez, şunları söyledi:

''Öncelikle din eğitimini, Türkiye'de bir ayrışma ve tartışma konusu olmaktan çıkarmamız lazım. Hepimiz biliyoruz ki aslında diğer bütün alanlarda insan hangi bilgiye muhtaçsa din konusunda da o bilgilere muhtaçtır ve din eğitimi konusu çağdaş bütün dünyada hem din özgürlüğünün hem inanç özgürlüğünün, vicdan özgürlüğünün ayrılmaz bir parçası. Hele hele isteğe bağlı olan bir sistem, bütün dünyada inanç ve din özgürlüğünün ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilmiştir.

Müslüman bir ülkede herhangi bir insanın isteğine bağlı olarak çağdaş okul ortamında İslam dininin en temel kaynağı olan Kur'an-ı Kerim'i ve anlamını öğrenme talebi kadar makul, masum bir talep olamaz. Din eğitimi konusunu, asla bir ayrışma ve bir tartışma konusu haline getirmemeliyiz.”

Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmeyi planlayıp planlamadığının, eğitimi kimlerin vereceğinin ve buna Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bir katkısının olup olmayacağının sorulması üzerine ise Görmez, ''Henüz o safhada değiliz. Zaten Türkiye'de 50'yi aşkın ilahiyat fakültesi var. İlahiyat fakültelerinin sayısı bütün bunları karşılayacak durumdadır” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...