YSK'nın BDP'nin gösteridiği 7 bağımsız adayı veto etmesiyle başlayan gösterilerde bugün yine silahlar konuştu.

Dünkü gösteride göğsünden vurulan bir göstericinin ardından bugün Batman'da yine ateş açıldı. Ateş sonucu biri polis memuru iki kişi yaralandı.

Batman Belediyesi önünde toplanan grup, polise taş, molotofkokteyli ve havai fişeklerle saldırdı. Güvenik güçleri gruba biber gazı ve basınçlı suyla müdahalede bulundu. Olaylar sırasında silahla açılan ateş sonucu polis memuru Hamdi Gök ile Mehmet Ali Gültekin yaralandı.

Vücuduna 3 kurşun isabet eden polis memuru Gök, hastanede ameliyata alındı. Mehmet Ali Gültekin de hastanede tedavi altına alındı.

Hastane yetkilileri, Gök ve Gültekin'e yapılan ameliyatların başarılı geçtiğini belirterek, her ikisinin de hayati tehlikeyi atlatığını söylediler.

Gösterilerin bir diğer adresi ise Van'dı. Van’da aralarında BDP’nin desteklediği milletvekili adayları Aysel Tuğluk, Van Belediye Başkanı BDP’li Bekir Kaya’nın da bulunduğu yaklaşık 2 bin kişi, Akköprü Mahallesi’nden kent merkezine doğru sloganlar atarak yürüyüşe geçti.

Kalabalık Cumhuriyet Caddesi üzerinde toplanarak, yolu trafiğe kapattı. Bu sırada grubun içerisinde olan yüzleri maskeli bazı kişiler, ellerindeki molotof kokteylerini sağ sola atarak küçük çaplı yangınlar çıkarttı.

Molotof kokteyllerine banka şubeleri de hedef oldu. Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan özel bir bankanın şubesine atılan molotof kokteyli dışarda yangına neden olurken, çıkan duman da banka şubesinin içerisine doldu.

Kapıların kapandığı bankada bulunanlar ise zor anlar yaşayınca, çevik kuvvet polisleri bankanın camlarını kırararak içeride bulunanları güçlükle dışarı çıkardı. Dışarı çıkanlar arasında hamile kadınların olduğu da görüldü.

BİSMİL’DE HAREKETLİ SAATLER
Bismil'de dün çıkan olayda ölen İbrahim Oruç'un cenazesi Diyarbakır'ın Bağlar ilçesindeki Şefik Efendi Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verilmek üzere Bismil ilçesine götürüldü.

Cenazenin götürülüşünün ardından Bağlar ilçesinde toplanan bir grup, olayı protesto etmek bahanesiyle yola barikat kurup, polise taş ve molotofkokteyli ile saldırdı. Güvenlik güçleri ise biber gazı ve basınçlı su kullanarak gruba müdahalede bulundu. Göstericilerin ara sokaklara dağıldığı olayda, bazı kişiler gözaltına alındı.

Olaylar sırasında göstericilerin molotofkokteyli attığı bir banka şubesi ile bir markette maddi hasar meydana geldi.