Güçlükonak'taki saldırı eski bakana sorulacak

Şırnak'ın Güçlükonak ilçesinde 1996 yılında 11 kişinin öldürüldükten sonra araç içerisinde yakılması olayına ilişkin soruşturma kapsamında eski bakanlardan Adnan Ekmen'in ifadesine başvurulacağı öğrenildi.

18.04.2009 - 10:49

Soruşturmayı yürüten özel yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, bir süre önce bazı basın yayın organlarında yer alan dönemin İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Adnan Ekmen'in açıklamalarını da dosyaya ekledi.

Önümüzdeki günlerde Ekmen'in, ifadesine başvurulmak üzere Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına davet edileceği bildirildi.

Bu arada Savcılığın olay tarihinde o bölgede görev yapan güvenlik güçlerinin kimliklerinin tespitine yönelik bir çalışma da başlattığı öğrenildi.

Şırnak'ın Güçlükonak ilçesine bağlı Koçyurdu köyünde içerisinde, 11 kişinin bulunduğu minibüs, uzun namlulu silahlarla tarandıktan sonra ateşe verilerek yakılmıştı.

Olayda sürücü Beşir Mes, yolcular Abdulhalim Yılmaz, Mehmet Öner, Lokman Özdemir, Hamit Yılmaz, Abdullah İlhan, Ahmet Kaya, Ali Naz, Neytullah İlhan, Halit Kaya ve Ramazan Oruç yaşamını yitirmişti.

Adnan Erkmen, basında yer alan açıklamalarında "PKK'nın değil, JİTEM'in işiydi ama söyleyemedik" demişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...