Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan'a gitmeden önce Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Eşinizin ilkokulda başörtüsü ile ilgili olarak bazı açıklamaları olmuştu. Siz, 'Katılıyorum' demiştiniz. Dün Başbakan, 'Bireysel yorum yapmam' dedi ve seçim sonrasını işaret etti. 'Görüş ayrılığı mı var?' yorumları da yapılıyor. Nasıl değerlendirirsiniz'' sorusu üzerine de şunları söyledi:

''Sayın Başbakan'la özgürlük anlayışımızda, bunlarda bir farkımız yoktur. Her şey açık. Bu konularda bu kadar fazla konuşulmasını da doğrusu biraz gereksiz görüyorum. Önümüzde daha birçok meseleler var. Ciddi konular var.

Bu konularla ilgili görüyorsunuz üniversitelerde de zaten bütün Türkiye bir anlayışa geldi. İktidarıyla, muhalefetiyle herkes vicdanlara ters gelen bir uygulamanın düzeltilmesi konusunda, herkesin bir ortak kanaati var. Ümit ederim ki, bununla ilgili düzenlemeler de günü geldiğinde yapılır.''

EŞİNE DESTEK VERDİ
Cumhurbaşkanı'nın eşi Hayrünnisa Gül, “İlköğretimde çocuklar kendi iradeleriyle türban takamaz” demişti.

Cumhurbaşkanı Gül, eşine bu konuda destek vermişti.

BAŞBAKAN 'YENİ ANAYASA' DEDİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kendisine yöneltilen soru üzerine ise anayasayı işaret etmişti.

Sorunun yeni anayasayla çözüleceğini belirten Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Ben özgürlüklerin tanımı noktasında bireysel açıklama yapma noktasın da değilim. Çünkü, özgürlüklere olan inancım çok farklı. Bunu da karar mercinde olan özellikle yargı kesimiyle paylaşmanın ne kadar zor olduğunu geçmişte de maalesef gördük.

Düşüncemi, kanaatimi bu konuda her zaman söyledim. Ben zaten söylemiyorum, yaşıyorum. Yaşadığıma göre de zaten daha fazla da bunu anlatmaya gerek yok.”