Gül değil vajina, düdük değil penis

Çocuklarla cinsellik nasıl konululur? Çocuk Gelişimi Uzmanı Tuğçe Acaröz Oğuz yazdı.

Haberler 07.04.2013 - 18:12

Gül değil vajina, düdük değil penis

Iki yaşından itibaren cinsiyet farkı, üç yaşından sonra da doğumla ilgili sorular sormaya başlayan çocuğunuzun hızla büyüdüğünü görmek gurur duymanıza yol açarken, aynı zamanda bu cevaplaması güç sorular sizi zor durumda bırakabilir.

Öncelikle netleşmemiz gereken durumları belirlemekte fayda var;

- Merak etmek, ilgisiz olmaktan daha iyidir.
- Çocuğunuzun size soru sorması doğru bilgiye ulaşmasını kolaylaştır.
- Vereceğiniz dürüst ve doğru cevaplar daha karmaşık soruları engelleyecektir.

Her birey doğasının gereği taşıdığı cinsiyeti farkedecek, keşfedecek ve merak edecektir. Çocuklar 2 yaş civarında taşıdıkları cinsiyeti anlar ve cinsiyete ait eşya, giysi, aksesuar gibi detayları ayırt etmeye başlar. Kızlar anneyi, erkekler babayı taklit etmeye ve yakın takibe almaya başlar. Annesinin rujunu süren kızlar, babasının parfümünü deneyen erkekler ebeveynlerinin minik birer kopyası gibi görünürler. Şirinlikle başlayan bu keşif dönemi bedeni tanıma, doğum, üreme gibi sorularla gittikçe karmaşıklaşır. Bu durumda ailelerin verdiği bazı tepkiler ve çocukların algılama şekli;

- Konuyu örtbas etme; Böyle şeyler sorulmaz. ( Sorma, kendi kendine öğren)
- Yükü üstünden atma; Git babana/annene sor ( Annem/babam bilmiyor yada ilgilenmiyor)
- Utandırma; Çok ayıp ( Ben kötü bir şeyleri merak ediyorum)
- Geçiştirme; Büyüyünce öğrenirsin ( Merakım artarak devam ediyor)
- Yanlış bilgi verme; Anne ve baba öpüşünce bebek olur ( Bebek öpüşmeyle yapılır)
- Fazla detaylı açıklama yapma; cinsel birleşme penisin vajinaya spermleri…. ( Bu çok korkunç ve iğrenç bir şeymiş )
- Cezalandırma; Bir daha pipini ellersen eline vururum ( Yetişkinler buna kızıyor ama kimse görmediği sürece yapabilirim.)

Peki ne diyeceğiz?

- Cevaplanması zor olan bu sorular karşısında ilk yapmamız gereken sakinliğimizi korumaktır. Çocuklar beden dilini ve ses tonunu çok hızlı bir şekilde analiz edebilirler. Bu nedenle soğukkanlı olmak önemlidir. Cinsel gelişim sağlıklı büyümenin göstergesidir.
-Kız çocukların sorularını anne, erkeklerinkini babanın cevaplaması empati kurabilme ve bedensel yakınlık sebebiyle tercih edilmelidir. Ancak anne-babanın verecekleri cevapları birlikte belirlemeleri tutarlık için önemlidir.
- Açıklamalar yapılırken kullanılan sözcükler ve benzetmeler yaş grubu özelliklerine göre seçilmelidir.
- Cevap çocuğu tatmin edecek kadar verilmelidir. Tatmin olduğu an açıklamaya son verilmelidir. Bir sonraki olgunluk seviyesine kadar merakı giderildiği gibi kafa karışıklığı da engellenmiş olur.
- Sorular cevaplanırken çok gizli ve ayıp bir durum izlenimi yaratılmamalı, çocuğa merak ettikleri ile ilgili utanç ve suçluluk hissettirilmemelidir.
- Durumu sevimli göstermek adına cinsel organlara tuhaf isimler verilmemeli, bilgi doğru şekilde aktarılmalıdır.  Gül değil vajina ya da düdük değil penis gibi.
- Açıklamaları yaparken çocuğumuzu gözlemlemek önemlidir. Böylelikle cevaplarımızın yarattığı etkiyi farkedebilir ve eğer endişe uyandırıcı bir durum oluştuysa derinleşmeden düzeltebiliriz.
Bebeğinizin büyümesi sizi korkutmasın. Bu hassas durumlarda gereken ilkyardım ekibiniz samimiyetiniz, sağduyunuz ve sakinliğinizdir, hepsi bu.

Sayfa Yükleniyor...