Siyasetin, son dönem polemikleri arasında yer alan Erzurum'daki kar yağışına, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de dahil oldu.

CHP lideri kemal Kılıçdaroğlu, ''Bunlar bereketsiz, Erzurum’a kar bile yağmıyor'' demiş, Başbakan Erdoğan da "Burada olursa, bereketlisini de, bereketsizini de görecek'' yanıtını vermişti.

oyunların yapıldığı atlama kulelerini gezerek yetkililerden bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül de, kar yağışına değindi.

Oyunların başarılı geçmesi temennisinde de bulunan Gül, şunları söyledi:

''Erzurum'da kar yağar yağar, herhalde yağmayacak bir yıl olacakmış o da bu yıl oldu. Buna da tabii ki ne diyeceksiniz. Bunun herhalde ileride Erzurumlular çok hikayelerini anlatırlar birbirlerine. Ama bu da tabii bizi başka bir şekilde sınamış oldu, imtihan etmiş oldu.

Kar yağmamasına rağmen kış olimpiyatlarını Erzurumlular bu tesisler vasıtasıyla yapıyorlar. Kar makineleri çalışmış, bütün pistler, her şey en güzel şekilde hazırlanmış. Biraz önce Vali bey bizlere verdiği brifingde her şeyin en güzel şekilde hazır olduğunu söylüyorlar. Yani dökme suyla da değirmen çevrilebilirmiş. Bu büyük bir imtihan. Bu da başarılmış oldu.''

"KİMSENİN ELİNDE DEĞİL''
Kar yağdırmanın insanların elinde olmadığını vurgulayan Gül, şunları kaydetti:

''Kar yağdırmak herhalde kimsenin elinde değil, insanların elinde değil, hükümetin elinde değil, valinin elinde değil, belediye başkanının elinde değil, spor bakanının, başbakanın elinde değil.

Ne yapalım bu sefer böyle olsun. Bizim Kayseri civarının bir türküsü vardır 'Ağustosta suya girdim balta kesmez buz oldu' derler. Bunun tam tersi burada oluyor. Bin yılın başı burada bir olimpiyat, kış olimpiyatları gerçekleştirilmiş ama kar yeteri kadar yağmamış. Ama hiçbir şey noksan değil önemli olan bu. Hayırlı olsun memleketimiz için.''