'Gülsüm' okulun büstünü kırınca...

Malatya'da ''Gülsüm'' adı verilen bir inek, ilköğretim okulunun bahçesindeki büstü kırdı. Milli Eğitim Müdürlüğü soruşturma başlatırken, köylülerin ifadesi alındı. Sahibi, ceza alma korkusuyla ''Gülsüm''ü başka köye gönderdi.

Anadolu Ajansı 12.05.2009 - 11:16

Kadiruşağı köyünde yaşayan Gül Kılınç, kendilerine ait ineğin, bir ilkokul bahçesindeki büstü kırmasının ardından başlatılan soruşturma nedeniyle korktuklarını söyledi.

Kılınç, yaşadıklarını şöyle anlattı: ''Her gün yaptığı gibi otlaması için dışarı çıkardığım inek elimden kaçarak uzaklaştı. Yakalamak için peşinden gittiğim sırada okulun öğrencileri ineğin bahçedeki büstü kırdığını söyledi. Olaya çok üzüldük. Ardından büstün kırılması nedeniyle soruşturma başladığını duyduk. Köye gelerek ifadelerimizi aldılar. Neredeyse tüm köylünün ifadesi alındı. Kabahatli olan bir hayvandı. Kasıt olmadığını söylesek de köylüler bizim ceza alacağımızı söyledi.''

Büstü kıran ve ceza alınması ihtimaline neden olan ''Gülsüm''den kurtulmak için çare düşündüklerini ifade eden Kılınç, eşi Mevlüt Kılıç'la ineği 'İnekpınarı'nda ikamet eden bir yakınlarına gönderdiklerini söyledi.

Yakınlarına ineği değerinin çok altında bir fiyata verdiklerini belirten Kılınç, ''Başımıza açtığı bu kadar işten sonra onu burada tutamazdım. Soruşturmanın da sorumlusuydu'' dedi.

''Gülsüm''ün yeni sahibi Ömer Ateş, şöyle konuştu: "Olay bana komik görünse de yakınlarımın endişesini anladım. Sonuç olarak büstü ineğin kırdığı gerçeğini herkese anlatamazlardı. Bu nedenle korkmaları da doğaldı. Zaten soruşturma açılması üzerine inekten kurtulmaya karar verdiler. 'Gülsüm' normalde çok huysuz bir hayvandı, ama sürgüne geldiği İnekpınarı'nı sevmiş olsa gerek ki artık huysuzluk yapmıyor. Hatta benim en gözde hayvanım oldu.''

Yeşilyurt Milli Eğitim Müdürü Seyit Reşitoğlu, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını belirterek, ''Soruşturma için bir müfettiş görevlendirildi. Bir kasıt olup olmadığı veya olayın oluş biçimi hakkında kesin sonuçlara ulaşılmaya çalışılıyor. Köylülerden alınan bilgiler olayı bir ineğin gerçekleştirdiği yönünde'' diye konuştu.

Okulun bahçesinde alçıdan yapılmış büstün dayanıksız olduğunun tespit edildiğini anlatan Reşitoğlu, soruşturmanın ardından daha sağlıklı bir büst yaptırılacağını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...