Hakan Aygün'e 7 bin lira adli para cezası

Halk TV Genel Yayın Yönetmeni Hakan Aygün, ekranda yer verilen bir yazıyla Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'a hakarette bulunulduğu gerekçesiyle 7 bin 760 lira adli para cezasına çarptırıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 08.02.2016 - 17:30

Hakan Aygün'e 7 bin lira adli para cezası

Halk TV Genel Yayın Yönetmeni Hakan Aygün ile Halk TV Genel Müdürü Şaban Sevinç'in "hakaret" suçundan Ankara 32. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılandıkları davanın bugünkü celsesinde karar çıktı.

Hakim Hakan Gültekin tarafların avukatlarının beyanlarını aldıktan sonra hükmü açıkladı.

Buna göre Aygün, "alenen hakaret" suçundan 388 gün adli para cezasına çarptırıldı. Ceza, Aygün'ün ekonomik ve sosyal durumuna göre, bir günü 20 liradan hesaplanarak 7 bin 760 lira adli para cezası olarak belirlendi.

Sevinç'in ise beraatına karar verildi. Buna ilişkin kararda, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'daki, "Yayından doğan sorumluluk, yayını yöneten veya programı yapanla birlikte sorumlu müdüre aittir. Bu hüküm yayın kuruluşunun bu kanundan doğan sorumluluklarını ortadan kaldırmaz. Ancak, şirketi idare ve temsile yetkili kişiler, sorumlu müdürün incelemesinden geçmeden veya rızası hilafına bir yayına karar vermişlerse, bu durumda sorumluluk yayına karar veren söz konusu kişilere geçer" ifadesine işaret edildi.

Sevinç'in, suç tarihi itibarıyla Halk TV Genel Müdürü olduğu belirtilen kararda, "Sevinç'in, kamu davasına konu edilen haberin yayınlanmasıyla ilgili doğrudan tasarrufta bulunduğu konusunda somut delil olmaması nazara alınarak" beraatine karar verildiği kaydedildi.

İDDİANAME

İddianamede, 19 Aralık 2013'te, saat 20.23'ten itibaren Halk TV'de Kurtulmuş ile ilgili ekran yazılarının yayınlandığı, bunların sonradan yalan olduğunun anlaşıldığı ve yayınlanmasında kamu yararı bulunmadığı ifade edilmişti.

"Siyasetçinin itibar kaybetmesine, toplum önünde küçük düşmesine yol açan haberin eleştiri kapsamında kabul edilemeyeceği" belirtilen iddianamede, Sevinç ve Aygün'ün "hakaret" suçundan cezalandırılması istenmişti.

Sayfa Yükleniyor...