Hamileliği kolaylaştıran uygulama

Yeni hayata geçirilen Clue isimli iPhone uygulaması, kadınlara uygulama alanında bugüne kadar rastlamadıkları bir hizmet sunuyor.

08.07.2013 - 15:35

Hamileliği kolaylaştıran uygulama

Hamilelik için en uygun zamanın hesaplanması için ovuslasyon döneminin belirlenmesi gerekiyor. Ancak birçok kadın hamilelik için en uygun günleri belirleyebilmelerine yardımcı olacak araçlara sahip değil.

PayPal’ın kurucu ortaklarından Max Levchin, kısa bir süre önce ABD'de gerçekleştirilen D11 teknoloji konferansında ‘kadınlar için sunulan hamilelik hizmetlerinin 15’inci yüzyıldan kaldığını’ belirterek 'Glow' adlı uygulamasından bahsetmişti. Uygulama, hamilelik için doğru zamanın belirlenmesi için kadınlara yardımcı olmayı amaçlıyor.

Glow'un ardından, Berlin'de bir araya bilim insanları, doktorlar ve tasarımcılar, kadınların doğurganlık dönemini hesaplayabilmeleri için 'Clue' adı verilen bir uygulamayı geliştirdi.

APPSTORE’A GELİYOR
Levchin'in geliştirdiği ‘Glow’ adlı uygulamaya rakip olan bu yeni sistemde, kadınlar menstruasyon dönemleriyle ilgili bilgileri not ederek kendilerinin doğurganlık periyodunun neresinde olduklarını tespit ediyorlar. Menstruasyon bilgilerini analiz eden uygulama, hamile kalmak için en uygun zamanı gösteriyor.

Clue. Clue.

Clue uygulamasının ortaklarından olan Ida Tin, uygulamanın estetik açıdan sade bir şekilde dizayn edildiğini ve kullanmasının oldukça basit olduğunun altını çizerken, aile planması için daha kesin öneriler sunan bir donanım üzerinde çalıştıklarını belirtti.

VentureBeat sitesinin haberine göre, Clue uygulaması gelecek hafta AppStore'larda yerini alacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...