Hasan Cemal'in 13 yıla kadar hapsi istendi

Gazeteci-yazar Hasan Cemal'in, bir internet sitesinde 2013'te yer alan "Çekilme Günlüğü" yazı dizisi nedeniyle hakkında açılan davada 13 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Anadolu Ajansı 09.03.2017 - 12:33

Hasan Cemal'in 13 yıla kadar hapsi istendi

Gazeteci-yazar Hasan Cemal'in bir internet sitesinde 2013'te yer alan "Çekilme Günlüğü" yazı dizisi nedeniyle açılan davada mütalaasını açıklayan savcı, sanığın 13 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmaya, tutuksuz sanık Hasan Kaya Cemal ve avukatı Fikret İlkiz katıldı.

Duruşmada savunmasını yapan Cemal, 70 yaşında olduğunu ve 47 yıldır aktif gazetecilik yaptığını belirterek, bu süre içinde Kürt meselesiyle ilgili 4 kitap yazdığını söyledi.

Bu süreçte devlet yetkililerinin yanı sıra terör örgütü elebaşlarıyla da görüştüğünü ifade eden Cemal, bugüne kadar yazdığı yazı ve kitaplardan dolayı hakkında herhangi bir soruşturma açılmadığını belirtti.

Cemal, bu çerçevede dava konusu olan yazılarının 2013 yılının mayıs ayında T24 internet sitesinde yayınlandığını belirterek, "2013 yılının mart ayında hükümet, İmralı ve Kandil arasında kurulan diyalog üçgeni, çözüm süreci büyük umutlarla başlamıştı. Kandil de o tarihte silahlı unsurlarını Türkiye dışına çekeceğini ilan etti" dedi.

Kendisinin de o tarihte gazeteci olarak çekilme sürecini dağda izlediğini ve bunu izleyen tek Türk gazeteci olduğunu anlatan Cemal, örgüt üyelerinin çekilmeyle ilgili düşüncelerini, neden dağa çıktıklarını konuşup tespit ederek bunlara yazılarında yer verdiğini dile getirdi.

İddianamede terörü ve şiddeti övdüğünün yer aldığını aktaran Cemal, "Böyle bir şey söz konusu olamaz. O dönemde barış savunuluyordu, dağın yolunun kapatılması isteniyordu. Benim 2013’te yazdıklarımı bugün hapislik bir dava konusu haline getirmek, gazeteciliği cezalandırmaktır. Savaşı, terörü ve şiddeti değil, barışı savunuyorum. Barışı savunmaya da devam edeceğim. Beraatimi istiyorum" diye konuştu.

Hasan Cemal'in savunması ve tanık beyanının tamamlanmasının ardından esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanığın söz konusu internet sitesinden, terör örgütü PKK’nın cebir ve şiddet içeren eylemlerini övücü ve meşru gösterici nitelikte yazılar yayınlamak suretiyle "terör örgütü propagandası yapmak" suçunu işlediğini anlattı.

Savcı mütalaasında, söz konusu gerekçelerle sanık Cemal'in 1 yıl 10 aydan 13 yıla kadar hapisle cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Mütalaaya karşı söz alan avukat İlkiz, savunma için süre talep etti. Mahkeme heyeti de sanık avukatına savunma için süre verilmesine hükmederek, duruşmayı erteledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Hasan Kaya Cemal’in 2013 yılının mayıs ayında "www.t24.com" adlı internet sitesinde yer alan yazı dizisindeki yazı, söz ve fotoğraflarla PKK/KCK terör örgütü propagandasının yapıldığına dair yeterli nitelikte delilin bulunduğu belirtiliyor.

İddianamede, bu nedenle Cemal’in "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Sayfa Yükleniyor...