Hazine avcıları (maalesef) İstanbul’da

PS3 için üretilen en gelişmiş oyunlardan Uncharted 2 - Among Thieves'de hırsızların ilk durağı, evlere şenlik bir ‘İstanbul’ ve o 'İstanbul'da bir saray.

04.11.2009 - 16:44

Hazine avcıları (maalesef) İstanbul’da

Playstation2 için “Jak” serisini üreten Naughty Dog ekibi, Playstation3 için de “Uncharted” serisini üretmeye devam ediyor. 2007'de yayınlanan Uncharted'ın ilk bölümü "Drake's Fortune", Nathan "Nate" Drake'in El Dorado hazinesini ararken yaşadığı maceralar üzerineydi.

Serinin ikinci oyunu, Uncharted 2 - Among Thieves, 13 Ekim'de piyasaya çıktı ve GameRankings'den 54 değerlendirme ortalaması olarak yüzde 96.34 alarak senenin en iyi oyunlarından biri oldu. Uncharted 2 - Among Thieves ayrıca 2009 Game Critics Awards'dan yılın En İyi Aksiyon/Macera Oyunu ödülü, IGN E3 2009'dan en iyi PS3 Aksiyon Oyunu ödülünü kazandı.

Uncharted 2 - Among Thieves'in ilginç bir detayı da hikayenin başlangıcının sözde ‘İstanbul'daki bir sarayda’ geçiyor olması. Gerek mekanlar gerekse karakterler itibarıyla pek de araştırılmadan kotarıldığı bariz olan ‘İstanbul’ tasarımları bir hayli ‘Midnight Express’ esintili. Muhafızların dolaştığı saraya gizlice sızan Nate ve ortağı, daha sonra şehir içine yol alıyor ve burada da İstanbul’dan çok ‘hayal ürünü ve ürkünç bir Doğu kasabası’ görüyoruz.

Midnight Express etkisini göz ardı edersek, oyun teknik ve grafiksel olarak konsollarda çığır açıyor denebilir. Özellikle trenin arkasından başlayarak en önüne doğru ilerleyen, arada helikopterlerle bile savaşılan bölüm en güzel aksiyon filmlerine taş çıkartıyor.

Tibet’e uzanan hikaye modern bir İndiana Jones hikayesi gibi. Marco Polo’nun dünya seyahati sırasında kaybolan gemilerin hazinelerinin kovalandığı oyun yılın en iyi oyunlarından biri olmaya aday.  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...