HDP özür diledi

HDP, Ankara’daki katliamda 128 kişinin yaşamını yitirdiği bilgisi nedeniyle kamuoyu ve halktan özür diledi.

hdp-logo.jpg

HDP, Ankara’da Cumartesi günü meydana katliamda hayatını kaybedenlerlerin sayısıyla ilgili "Düzeltme ve özür" başlıklı yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada Pazar günü partinin kriz masasının verilerine dayanarak, paylaşılan notta 128 yurttaşın yaşamını yitirdiği bilgisine yer verildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, şu değerlendirme yapıldı:

"Katliamın ardından sağlık kurumlarından ve başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere resmi mercilerden bilgi alınmasında yaşanan sıkıntılar ve engeller, farklı kurumlardan kriz masamıza ulaşan listelerin birleştirilmesinde karşılaşılan zorluklar, kendisinden haber alınamayanların varlığı, Adli Tıp'taki numaralandırma sistemi ve cenazelerin beden bütünlüğünde karşı karşıya kalınan durum, tam kayıp sayısını açıklamayı zorlaştırmış, verdiğimiz sayılarda hata olduğu anlaşılmıştır. Bu hata nedeniyle kamuoyundan ve halklarımızdan özür diliyoruz. Büyük bir acı yaşanırken, kamuoyunu aydınlatma amacıyla yaptığımız bilgilendirmedeki hatayı kendi siyasi çıkarları için kullanan çevreleri ise kınıyoruz."

Kriz masasının savcılık, sağlık kurumları, mitingi düzenleyen kurumlar, kayıp ve yaralı yakınlarıyla sürekli iletişim halinde olduğu ve eldeki verilerin güncellenmesi çalışmalarını sürdürdüğü belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu hususta karşılaştığımız en önemli sıkıntı, Sağlık Bakanlığının elindeki bilgileri paylaşmamasıdır. Bunun da ötesinde, hastane başhekimlerine veri vermeme yönünde kesin bir talimat iletilmiştir.

Böylesi kritik bir anda kamuoyunun bilgi alma hakkını engelleyen Sağlık Bakanlığının bu uygulamasını da kınıyoruz. Halklarımızın barış iradesine yönelik saldırıda can kayıplarımızın daha fazla artmamasını ve kimlik tespit ile cenaze defin işlemlerinin bir an önce tamamlanmasını diliyoruz.

Bu vesileyle halklarımıza ve barıştan yana tüm insanlığa tekrar başsağlığı, kaybettiğimiz canlara rahmet diliyor ve onların anısı önünde saygıyla eğiliyoruz."

Ankara'da Cumartesi günü meydana gelen art arda iki patlamada 97 kişinin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...