'Helal paranın ayakkabı kutusunda ne işi var'

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ilgili hükümete sert eleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu, "Helal paranın ayakkabı kutusunda ne işi var" diye sordu.

Haberler 22.12.2013 - 14:22

'Helal paranın ayakkabı kutusunda ne işi var'

CHP lideri Parti Meclisi toplantısı öncesinde konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar;

"Bu bakanlar Ankara'ya geldiler, bütün programlarını iptal ettiler, Ankara'dan ayrılmayacağız dediler. İstifa etmeyeceğiz dediler, koltuğu babalarının malı gibi gördüler. Devleti hortumlamaktan utanmadılar. Milletin önüne çıkıp alay ederek 'Devletin içinde çeteler var' dediler. , Osmanlı dahil böyle bir olayla karşılaşmamıştır. Dünya yolsuzluk tarihinde böyle bir şey yoktur.

Kul hakkı yiyenlere güvenmeyiniz. Onlar sizi soydular, siyaset zengileşme amacı değildir. Din iman edebiyatı yapıyorlardı, hala dillerinden düşürmüyorlar. Ben kul hakkı yiyemedim diyemiyor. Babalar ve oğullar çıkmışlar meydana 'Devletin içinde çeteler var' diyorlar.

11 yıldır iktidardasın. Bütün istihbarat örgütleri senin emrinde. Devletin içinde çete olduğunu senin bakanlarının ve onların çocuklarının yolsuzluk yapmasından sonra dillendirmen ne kadar doğru?

Bir kamu bankasının genel müdürünün evinde milyon dolarlar çıktı. O ayakkabı kutusunun içine paraları çeteler mi koydu?

Bakanların çocuklarının yatak odalarında 10'a yakın kasayı çeteler mi yerleştirdi? Para sayma makinasını çeteler mi yerleştirdi?

Adı yolsuzluğa bulaşmış bakan ve oğlunun konuşmaları medyaya düştü. İçişleri bakanı 'Oğlum dikkatli ol, telefonda bunları konuşma' Ne demek bu? Bu konuşmayı çeteler mi onlara zorla yaptırdı.

Yolsuzluğu ortaya çıkaran ve sadece savcının emrini yerine getiren polisler var. Hukuka göre savcı polisleri alır, kendi verdiği talimatlar çerçevesinde polislerin görev yapmasını sağlar. Polisler de o talimatları yerine getirir. 4 bakan istifa etmedi, altlarında kırmızı plakalar, devletin tüm bürokrasini kullanıyorlar. İlk yaptıkları iş polisleri görevden almak oldu. İnsan biraz utanma olur, ar olu ar. Ne yaptı bu polisler? Savcılar iş yapamasın diye, yolsuzlukları örtelim diye... Bu örtülecek türden bir yolsuzluk değil. Eğer bunlar çete ise o zaman bu ülkeyi çeteler yönetiyor.

Hortumları kestik diyorlar, doğru kestiler ama iki yere bağlandı. AKP hükümetine ve Bakanlar Kurulu'na. Hiç utanmıyor musunuz? Allah'tan kormuyor musunuz? Şimdi altyapıyı oluşturmaya çalışıyorlar. Yolsuzluğu nasıl örteriz diye? Süratle yönetmelik çıkardılar. Bundan sonra savcı talimat verirse önceden hırsızlara haber verilecek. Böylece hırsızlıkla mücadele edecekler.

Deniz Feneri henüz belleklerimizden silinmedi.

Helal paranın ayakkabı kutusunda ne işi var? Zor bir soru değil. Gerçekten Müslümanlığa bağlı bir insan bu soruyu soruyorum. Bana bunu yanıtını verecek. Devletin genel müdürsün sen, banka emrinde. Nasıl oluyor da bu parayı götürüp evinde saklıyorsun? Bu haram para Başbakan tarafından savunulmuş olması çok acı. Koskoca İçişleri bakanının oğlu gözaltına alınıyormuş da bunu televizyonlardan öğreniyormuş. Sen utanmadın mı oğluna yolsuzluğu tavsiye ederken? Bunların yatacak yeri de yok.

Bunlar Türkiye Cumhuriyetini yönetemezler. İlk kez tarihimizde yolsuzlukları savunan bir başbakanla karşı karşıyayız. Topal ördek hükümetidir bunlar. Bunların gözünü kaç lira doyracak acaba? Milyar dolarla doymuyor bunlar. Ahlaktan bahsediyor. Hangi ahlaktan bahsediyorsun sen? Ahlaksızlığın daniskasısın sen. Keşke mahkemeye verse, ama veremez.

Bizi her konuda eleştirebilirler, ama bir konuda eleştiremezler. Biz kul hakkı yemeyiz.

Sayfa Yükleniyor...