Higgs parçacığını bulacağız!

CERN'deki Atlas deneyi başkanı, 'Tanrı Parçacığı' da denilen Higgs bozonunu birkaç yıl sonra bulacaklarından emin.

Haberler 02.05.2010 - 18:26

Higgs parçacığını bulacağız!

''Yüzyılın Deneyi'' olarak gösterilen ''Büyük Patlama''nın yapıldığı Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi (CERN) ATLAS Deneyi Grubu Başkanı Dr. Christoph Rembser, Ankara Üniversitesi ile CERN arasındaki bilimsel işbirliği çerçevesinde Ankara Üniversitesi'nde fizik öğrencilerine ''Journey to the Big Bang'' başlıklı bir konferans verdi.


Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın 30 Mart'ta çalışmaya başladığını anımsatan Rembser, ''Mart'ın 30'undan beri ilk yüksek enerji çarpışmasının ışın demetini gördük ve bu manzara muhteşemdi'' diye konuştu.

Rembser, 2008'de hızlandırıcının tamir edilmesinin ardından geçen ay hadron çarpıştırıcısının mükemmel şekilde çalışmaya başlamasından memnuniyet duyduklarını dile getirerek, deneyin ilk verilerini görmenin bilim insanları için heyecan verici olduğunu söyledi.

Her gün deneye ilişkin beklenmedik birşeyler görmeyi umut ettiğini, bununla beraber sabırlı olduğunu da ifade eden Rembser, ''Çünkü önce detektörümüzü çok iyi anlamamız lazım. Yeni ve olağanüstü bir şey görsek bile, belki hata yapmışızdır diye ölçümlerimizin doğru olduğundan emin olmalıyız. Önümüzdeki bir ya da bir buçuk yıl içinde deneyde çok önemli sonuçlar alamayabiliriz. (Bu süreçte bizi izleyin) diyoruz'' diye konuştu.

Çarpışma sırasında özellikle teorik fizikteki kütle mantığının temelini oluşturan Higgs parçacığı diye adlandırılan parçacıkların varlığına inandığını kaydeden Rembser, ''Ancak bu beklediğimiz gibi olmayabilir, başka bir karakterde olabilir. Ama eminim ki bu parçacığa karşılık gelen bir şeyi bulacağız, yine eminim ki bunu bulacak detektör ATLAS'tır'' diye konuştu.

DENEYE TÜRK ARAŞTIRMACILARIN KATKISI
Türk araştırmacılarının deneye katkı verdiğine işaret eden Rembser, şöyle devam etti: ''Türk enstitüleriyle de birlikte çalıştığım için çok şanslıyım. Genç insanlar işbirliği için çok önemli elçiler, çok önemli insanlar. Öğreniyorlar, arkadaş ediniyorlar, uzmanlaşıyorlar ve bunu ülkelerine geri götürüyorlar.''

Ankara Üniversitesi bünyesinde Türkiye için ilk olacak 4 hızlandırıcı tesisisin yer alacağı ''Türk Hızlandırıcı Merkezi''nin kurulmasına yardımcı olmaya devam edeceklerini kaydeden Rembser, şöyle konuştu:
''2006'da kurulum çalışmalarına başlanan proje çok önemli. Çünkü sadece parçacık fiziği deneyleri için değil, bu merkezden Türkiye'deki başka merkezlerin ve bilim alanlarının da yararlanacak olması, Türk meslektaşlarımın için bir şans.

Bu yolla, Türkiye'deki bilim her halükarda daha uluslararası hale gelecek, daha gelişecek. Meslektaşlarımın bu merkezin hayata geçirilmesi yönündeki çok başarılı çabalarından dolayı mutluyum. Bu bence bilimde ilerleme için en iyi yoldu ve onları tebrik ediyorum.''

Rembser, ''Bilime heyecan duyan gençleri eğitin, destekleyin. Gençlerin fiziğe ilgi duymasını sağlayın. Bunu başarırsanız, hem topluma, hem ülkenin gelişmesine hem de teknolojiye büyük katkı verecektir. Gençlere yönelin'' şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...