Hip hop efsanesi geliyor

Hip hop efsanesi De La Soul orijinal kadrosuyla sonunda İstanbul’a geliyor.

05.12.2011 - 13:21

Hip hop efsanesi geliyor

1987 yılında hip hop müziğinin doğasını değiştirecek liseden tanışıklı üçlü, De La Soul’u kurdu; Kelvin Mercer, David Jude Jolicoeur, Vincent Mason. De La Soul, eklektik sample’larıyla, sürreal sözleriyle ve jazz rap’in farklı bir boyut kazanmasındaki katkılarıyla tanınıyor. Prince Paul’un Stetsasonic’den ayrıldığı dönemde De La Soul’u fark etmesi, türün geleceğine yön verecek bu üçlüyü, müzik dünyasına kazandırdı.

İlk albüm “3 Feet High and Rising” ile başlayan başarı tüm hip hop algılarının dikkatini çekmekle kalmadı, bilinir hip hop oluşumu Zulu Nation’a katılmalarını da sağladı. Bu albümle sevgi ve barışı yücelten bir dönemin Daisy Age’in de baş mimarları oldular ve dönemin müzik yazarları tarafından neo-hippies olarak adlandırıldılar. Bu tanımdan sonra De La Soul daha karamsar ve ilk albümün enerjisini yıkıcı bir yola girdi, “De La Soul Is Dead” ile. Hip hop’ın çehresine pop, jazz, reggae ve psychedelia katan topluluk De La Soul, son olarak Gorillaz’a “Feel Good Inc” parçasında yaptığı vokal ile Grammy ödülünün sahibi oldu ve “The Impossible Misssion” adında mixtape yayınladı.

*Grup, The Turtles tarafından “You Showed Me” şarkısındaki sample’ları “Transmitting Live Form Mars” da izinsiz kullandığı gerekçesiyle dava edildi.

*Stereo Mcs de Daisy Age soundundan etkilenenler arasındaydı.

*“Area” ve “Keepin the Faith” şarkıları Roiler Room filminde kullanıldı.

*Kelvin Mercer, The Roots ve The Kinks hayranı.

9 Aralık Cuma akşamı Ghetto’da Daisy Age’i yaşamaya hazır olun. “Gülümse, dans et, iyi zaman geçir”. Capital Radio’nun katkılarıyla De La Soul Ghetto'da.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...