Huawei'den 'dünyanın en hızlı telefonu

Çinli elektronik üreticisi Huawei, ‘dünyanın en hızlı akıllı telefonunu’ sundu.

Haberler 25.02.2013 - 15:50

Huawei'den 'dünyanın en hızlı telefonu

Barcelona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC 2013) teknoloji firmaları yeni ürülerini görücüye çıkarıyor. Huawei’nin sunduğu Ascend P2, HD filmleri sadece birkaç dakikada, şarkıları, videoları ve e-kitapları sadece birkaç saniyede indirebilme özelliğiyle tanıtıldı.

4.7 inç (11.9 cm) genişliğinde ekrana sahip olan Ascend P2’nin ekran çözünürlüğü 1280x720 piksel. 1080p olan ekran, 315 ppi (inç başına piksel) ile yüksek bir görüntü kalitesi sunuyor. Huawei’nin CEO’su Richard Yu, Corning Gorilla Glass 2 camı kullanan telefonun ‘HD video izleme imkanı sunduğunu ve izleme derecesinin 85 derece olduğunu’ belirtti.

‘EN HIZLI TELEFON’
Ascend P2,1.5GHz dört çekirdekli işlemciye, 1 GB RAM’e ve 16 GB dahili belleğe sahip. Yu, Ascend P2’nin, saniyede 150 megabit indirme özelliğiyle ‘dünyanın en hızlı akıllı telefonu’ olduğunu belirtti. LTE (Long Term Evolution) dördüncü kategori süper hızlı veri indirme teknolojisine sahip olan Ascend P2, saniyede 100 megabit indiren iPhone 5’i geride bırakıyor.

2420 mAh gibi güçlü bir batarya kullanan Asccend P2, ‘Quick Power Control’ teknolojisi sayesinde batarya kullanımını yüzde 10 azaltıyor. ‘ADRX’ adı verilen teknoloji ise ağ oluşturma ayarları sayesinde batarya ömründen yüzde 20 tasarruf yapabiliyor.

Fotoğraf: CNET Fotoğraf: CNET

Telefonun arka panelinde 13, ön panelinde ise 1.2 megapiksel kamera yer alıyor. Yüz tanıma içeriği bulunan kamelar, aynı zamanda HDR (Yüksek zamanlı menzil görüntüleme) özelliğine sahip. Bu teknoloji, bir fotoğrafın karanlık ve aydınlık kısımlarını bir araya getirerek optimum ışıktaki görüntüyü sunuyor.

HUAWEI’NİN YÜKSELİŞİ DEVAM EDİYOR
Huawei, 2012’nin son çeyreğinde BlackBerry’yi geride bırakarak dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi unvanını ele geçirdi. Şirket, yıllık satışlarının yüzde 60 arttığını açıklarken, 2012’de toplam 127 milyon tüketici ürünü nakliyatı yapıldığını, bu cihazların 32 milyonunu akıllı telefonların oluşturduğu belirtildi.

Akıllı telefon satışlarından 2012’de 7.5 milyar dolar gelir elde eden Huawei, böylece 2011’e oranla yüzde 10’luk da bir artış elde etti. Aynı zamanda, telekomünikasyon şirketlerine sattığı ağ donanımı ürünlerinin geliri 35.4 milyar doları bulan Huawei, bu rakamla Ericsson’u da yakalamış oldu.

Sayfa Yükleniyor...