Hubble yine görülemeyeni gördü

NASA'ya ait Hubble Uzay Teleskobu, bugüne kadar gözlenebilen en uzak galaksilere ait olduğu düşünülen ışıklar tespit etti.

09.12.2009 - 13:23

Hubble yine görülemeyeni gördü

Hubble uzay teleskobu, yaklaşık 14 milyar yaşında olduğu hesaplanan evrenin ortaya çıktığı Büyük Patlama'dan 600 milyon yıl sonraki halini görüntülemeyi başardı. Galaksilerden gelen ışığın, evrenin ‘genişlemesi’ yüzünden eğrildiğini belirten astronomlar, tespitlerinin doğruluğunu araştırıyor.


Bugüne kadar elde edilmiş en eski galaksi görüntüleri oldu düşünülen kayıtlar, Hubble'a yeni yerleştirilen geniş alan kamerası (Wide Field Camera 3 - WFC3) sayesinde görüntülendi. Yazın alındığı belirtilen görüntülerde bir kaç bin galaksi bulunuyor.

Görüntülenen galaksiler, 13 milyar ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Bu görüntü, Hubble'un 2004 yılında taramış olduğu bir bölgeye yeniden odaklanılması ile alındı. Yeni yerleştirilen kameranın kızıl ötesi kanalı sayesinde böylece, evrenin ulaşılabilmiş en derin mesafeleri görüntülenebildi.

NASA ve Avrupa Uzay Ajansının ortak projesi olan Hubble'a yeni kamera, NASA astronotları tarafından, uzay yürüyüşü ile Mayıs ayında yerleştirilmişti. Bu sırada teleskopta tamir ve geliştirme çalışmaları yapılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...