'İçlerinden Ogün Samast'lar çıkabilir'

Sinop'ta BDP'li milletvekillerine yönelik linç girişimiyle ilgili konuşan BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, "Bundan sonra provokatif eylemleri engellemek istiyorlarsa görüntüleri iyi tahlil etsinler, içlerinden belki Ogün Samast'lar da çıkabilir'' dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 19.02.2013 - 16:08

'İçlerinden Ogün Samast'lar çıkabilir'

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, partisinin grup toplantısındaki konuşmasına, 21 Şubat'ın Uluslararası Anadil Günü olduğunu anımsatarak, Kürtçenin lehçeleri ile Hemşince, Lazca ve Ermenice ''Ana dilim, kimliğimdir'' sözleriyle başladı.

Halkın Demokratik Kongresi (HDK) üyelerinin Karadeniz gezisi organize ettiğini anımsatan Kışanak, programın ikinci durağı Sinop'ta tam bir provokatif durumun içinde kalındığını kaydetti. Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu program üç aydır kararlaştırılan program. İçişleri Bakanı'na bilgi verilmiştir, gün gün, tarih tarih programlar bildirilmiştir ve gerekli tedbirlerin alınması istenmiştir. Ancak Sinop'ta karşılaşılan durum, sorumlu olan kimsenin görevini yapmadığının açık tablosudur.

Sinop'un CHP'li Belediye Başkanı açıkça kışkırtıcı beyanlarda bulunmuştur ve CHP'den bu belediye başkanına bir uyarı gelmemiştir. Sinop'ta dün yaşanan çirkin tezgahlardan sonra da hala CHP'den böyle bir ses çıkmamıştır. Bu manidar durumu, CHP'nin sosyal demokrat parti olduğu zannedenlerin dikkatine sunuyoruz. Eğer demokratik siyaseti, görüşlerini her yerde anlatma hakkını bile savunamıyorsanız, size sosyal demokrat falan denilemez.

Sinop Valisi'nin o gün kentte bulunmaması, olası provokasyonlar konusunda sorumluluktan kaçma yaklaşımıdır. Kimse sorumluluğundan kaçamaz. En kritik gününüzde kentinizde olacaksınız, gelişmeleri kontrol edeceksiniz.

'KARADENİZ HALKI BARIŞ İSTEYEN BİR HALKTIR'
Gün boyunca İçişleri Bakanlığı nezdinde temaslarımız devam etti. 'Gereğini yapacağız' dendi ama Sinop'ta gerekli tedbir alınmamıştır, geç kalınmıştır. Gün boyunca orada kışkırtılmış, organize edilmiş, belli merkezler tarafından yönetilen bir küçük grubun yaptıklarıyla, sanki Karadeniz halkı barışa karşıymış gibi bir algı yaratılmıştır.

Tam bir linç girişimidir, asla kabul edilemez, şiddetle kınıyoruz ama asıl hakaret Karadeniz halkına yapılmıştır. Biz biliyoruz ki Karadeniz halkı demokrasiyi, barışı isteyen bir halktır. Kışkırtılmış, provoke edilmiş bir grup, Karadeniz halkıymış gibi topluma lanse edilemez. Biz Karadeniz halkından da bu görüşü dillendirmelerini, demokratik siyaseti savunan sözleri duymak istiyoruz. Bundan sonra provokatif eylemleri engellemek istiyorlarsa görüntüleri iyi tahlil etsinler, içlerinden belki Ogün Samast'lar da çıkabilir.''

'POZİTİF TUTUM İÇERİSİNDEYİZ'
İmralı ile başlatılan görüşmeleri kıymetli, önemli bulduklarını ve BDP olarak bu görüşmelerin arkasında olduklarını, desteklediklerini söyleyen Kışanak, ''BDP'den bir heyetin İmralı'ya gitmesi tabii ki sürecin demokratik zeminde güçlü bir şekilde yürütülmesine katkı sunacaktır. Bu konuda parti olarak pozitif tutum içerisindeyiz. En kısa zamanda partimizden bir heyet İmralı'ya gidecektir, çalışmalarımız sürüyor'' dedi.

'İSİM KRİZİ YOK'
Toplantının ardından İmralı'ya gidecek heyetle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kışanak, ''Bu konuda çalışmamız devam ediyor. Teknik şeylerle ilgilenmek çok önemli değil. Başvuru gece de gündüz de yapılır hiç sorun değil'' dedi.

Partide hiçbir zaman isim krizi olmadığını dile getiren Kışanak, ''Gidecek heyete partimiz karar verecek, Adalet Bakanı da izin verecek. Biz bu süreci sorunsuz ve sıkıntısız aşmak istiyoruz'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...