İklim savunucuları işbaşında

İklim Savunucuları projesine katılan gençler, iklim değişikliğiyle mücadele için çalışıyorlar...

Anadolu Ajansı 27.09.2010 - 11:25

İklim savunucuları işbaşında

British Council küresel iklim değişikliği programının Avrupa ayağı olan İklim Savunucuları projesine katılan gençler, iklim değişikliğiyle mücadele için farkındalık yaratma çalışmalarını sürdürüyor.

Türk iklim savunucularının mayıs ve haziranda okullarda iklim değişikliğine karşı yapılması gerekenleri anlattığı ''Öğrenci Buluşmaları'', ekimden itibaren devam edecek.

''Türkiye'de İklim Değişikliğini Yakala'' fotoğraf yarışmasında başarılı bulunan 25 fotoğrafın yer aldığı sergi ise 28 Eylüldeki ödül töreninin ardından Türkiye'nin çeşitli yerlerinde izlenime sunulacak.

Bilim Projeleri Koordinatörü Esra Saruhan,gönüllü 15 gençten oluşan Türk iklim savunucularının, iklim değişikliği konusuna dikkati çekmek için bilgilendirme ve farkındalık yaratma çalışmaları yaptığını söyledi.

İklim savunucularının, iklim eğitimi okul etkinlikleri düzenlediğini belirten Saruhan, bu kapsamda lise öğrencilerine yönelik Öğrenci Buluşmaları'nda iklim değişikliğinin doğal süreci, iklim değişimine insan etkisi ve günlük alışkanlıkların gözden geçirilmesiyle yaratılabilecek farklar konularında bilgi verdiklerini ifade etti.

İklim savunucularının mayıs ve haziranda ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Okulları, Özel Bilim Okulları, TED Ankara Koleji ve Yüce Koleji'ndeki öğrencilerle bir araya geldiğini anlatan Saruhan, öğrencilerin aktif katılımları ve ilginç sorularıyla keyifli atmosferde geçen Öğrenci Buluşmaları'nın ekim ayından itibaren devam edeceğini bildirdi.

Saruhan, yine iklim savunucuları tarafından 9 ve 10. sınıf ekoloji derslerinde öğretmenlerin kullanımına yönelik hazırlanan deneyler ve alternatif etkinliklerin, öğrenci buluşmalarının yapıldığı okullarda öğretmenlerce uygulanmaya başlanacağını dile getirdi.

İklim savunucularının ''İklim Değişikliğini Türkiye'de Yakala'' fotoğraf yarışması da düzenlediğini hatırlatan Saruhan, şöyle devam etti:''İklim savunucuların yaptığı araştırmalar, tüm dünyada kullanılan, iklim değişikliğini anlatan buzul parçası üzerindeki kutup ayısı görüntüsünün, Türk toplumunda bu tehdidin kutuplar kadar uzak olduğu şeklinde algılandığını gösterdi. Bunun üzerine harekete geçen iklim savunucuları, 18 yaşın üzerindeki herkesin bir cep telefonuyla çektikleri fotoğraflarla bile katılabileceği bir fotoğraf yarışması düzenledi. Yarışmada ödüle hak kazanan fotoğraflar belirlendi. Ödül töreni 28 Eylülde yapılacak. Törende, başarılı bulunan 25 fotoğraf sergilenecek. Sergi, ekim ayından itibaren de Türkiye turuna başlayacak.''Saruhan, iklim savunucularının ''iklimi hesaba kat'' web sitesi projesiyle de şirketler ve müşteriler için interaktif platform geliştirmeyi amaçladığını bildirdi.Bu site sayesinde şirketlerin çevre dostu yaklaşımları ve ürünlerini tanıtabileceğine işaret eden Saruhan, oluşturulan sitenin, çevre konularında ortak sorumluluğu olan şirket ve müşterileri bir araya getirmeyi hedeflediğini sözlerine ekledi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...