İçinde eğitmen pilotlar ve AÜ Sivil Havacılık Yüksekokulu öğrencisi 6 kişinin bulunduğu bir uçak eğitim havalandı. Eğitimin ardından iniş yapmak isteyen pilotlar, uçağın tekerlek takımlarını açmak istedi, ancak iniş takımlarının açılmadığı görüldü. Durumu kuleye bildiren pilotlar, hava alanını pas geçerek tekrar havalandı.

Durum, AÜ Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli’ye bildirildi ve ilgili kurumlardan yardım istendi. Bunun üzerine hava alanına 1. Hava Kuvveti Komutanlığı Arama Kurtarma, İl Sivil Savunma, çok sayıda itfaiye ve 112 Acil Servis sağlık ekibi geldi.

Havada yakıtı boşaltılan ve inişi için önlem alınan uçak daha sonra hava alanına hiçbir sorun yaşanmadan indi.

Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, ön tekerlek takımlarının açılmasında sorun yaşanan uçağın hava alanına gövde üzerine indiğini ve ilk belirlemelere göre bir sorun yaşanmadığını söyledi.

Vali Kılıçlar, pilotun yakıtını havada tur atarak bitirdiği uçağın gövde üzerine iniş yaptığını ve ilk belirlemelere göre herhangi bir sorun yaşanmadığını kaydetti.

PROF. DR. SÜRMELİ: KİMSENİN BURNU BİLE KANAMADI
Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, havada arızalanan uçağa ilişkin olarak, “Kimsenin burnu bile kanamadan bu olayı atlattık” dedi.

Prof. Dr. Sürmeli, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2 mürettebat ve 4 AÜ Sivil Havacılık Yüksekokulu öğrencisiyle havalanan eğitim uçağının ön tekerlek takımının açılmamasından dolayı teknik sorun yaşadığını belirterek, bunun ardından havaalanında ve çevrede gerekli önlemlerin alındığını kaydetti.

Eğitmen pilot Ramazan Türkoğlu yönetimindeki uçağın havada yakıtı bitirildikten sonra gövde üzerine iniş yaptırıldığını ifade eden Prof. Dr. Sürmeli, “Çok şükür kimsenin burnu bile kanamadan bu olayı atlattık. Kontrol amacıyla pilot, teknisyen ve 4 öğrencimiz hastanelere götürüldü” dedi.

Prof. Dr. Sürmeli, pilotaj uçuşları kapsamında gerçekleştirilen gece uçuş eğitimlerinin Eskişehir-İstanbul güzergahında yapıldığını anlatarak, şöyle konuştu:

“Gece görüş durumu olduğunda yapılan normal bir eğitim uçuşuydu bu. Uçağın rutin bakımları yetkili elemanlarımız tarafından yapılıyor. AÜ Sivil Havacılık Yüksekokulu yaklaşık 23 yıllık bir okul. 23 yılda ilk defa karşılaştığımız bir olay. Şimdiye kadar uçuş emniyeti bakımından hiç taviz vermedik, vermeyiz de. Teknik sorun araştırılacak.”

MEZUNİYET UÇUŞU
Uçağın yaptığı uçuşun, uçakta bulunan 4 öğrencinin mezuniyet uçuşu olduğu bildirildi

1 yıl hazırlık, 4 yıl pratik ve teorik eğitimin verildiği AÜ Sivil Havacılık Yüksek Okulu Pilotaj Bölümünde öğrenim gören son sınıf öğrencileri Arda Örencik, Burak Yavuzer, Mustafa Tezel ve Fatih Taban, mezuniyet uçuşunu gerçekleştirmek için 20.30 sularında pilot Ramazan Türkoğlu ve teknisyen Serkan Gövce ile eğitim uçağına bindi.

Havalandıktan sonra Eskişehir-İstanbul güzergahında eğitim uçuşu yapıldı. Eğitim tamamlandıktan sonra piste iniş yapmak için tekerlek takımları açılmak istendi, ancak ön tekerlek takımında sorun yaşandı.

Birkaç kez deneme yapılıp başarılı olunamayınca pilot Türkoğlu tarafından durum havaalanındaki kule görevlilerine bildirildi.

Bunun üzerine AÜ Sivil Havacılık Yüksek Okulu akademisyenleri ve pilotlar, uçağın havada yakıtı en az seviyeye gelene kadar kalmasına karar verdi ve gövde üzerine iniş yapılması kararlaştırıldı.

Yaklaşık 2,5 saat havaalanı üzerinde uçan eğitim uçağı, olay yerinde önlem alan itfaiye ekiplerinin piste köpük sıkmasının ardından gövde üzerinde havaalanına iniş yaptı.

Olaydan yara almadan kurtulan pilot, teknisyen ve 4 öğrenci ambulanslarla tedbir amacıyla AÜ Hastanesine götürüldü.

PİLOT TÜRKOĞLU
Bu arada, gazetecilere açıklama yapan pilot Türkoğlu, havada uçağın ön tekerlek takımlarının açılmaması nedeniyle sorun yaşadıklarını belirterek, yakıtı havada bitirip gövde üzerine iniş yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Yakıt bitme noktasına gelince inişe geçtiklerini ifade eden pilot Türkoğlu, “Önemli olan sorunsuz iniş yapmaktı, bunu da başardık. Yarın yapılacak incelemeden sonra sorunun nereden kaynaklandığı belli olacak” dedi.

ÖĞRENCİLERDEN SEVİNÇ GÖSTERİSİ
Öte yandan, olayı duyup havaalanına gelen AÜ Sivil Havacılık Yüksekokulu Pilotaj Bölümü öğrencileri, içinde arkadaşlarının bulunduğu uçağın piste sorunsuz iniş yaptığını öğrenince sevinç gösterilerinde bulundu.

Öğrenciler, uçakta bulunan arkadaşlarının bu eğitiminin, mezuniyet uçuşu olduğunu belirterek, “Son uçuşlarında böylesine talihsiz bir sorun yaşadılar, ancak onlar için de büyük bir tecrübe oldu” dedi.