Intel Capital'ın Türkiye'deki ilk yatırımı

Global yatırım kuruluşu Intel Capital, Türk online medya şirketi Nokta'ya yatırım kararı aldı.

25.03.2011 - 12:54

Intel Capital'ın Türkiye'deki ilk yatırımı

Intel'in dünya çapında yenilikçi teknoloji şirketlerine sermaye yatırımı yapan global yatırım kuruluşu Intel Capital, Türkiye'de tüketici internet ekosisteminin büyümesine destek olmak amacıyla online medya şirketi Nokta ile stratejik ortaklık anlaşması imzaladı.

Türkiye, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde yatırım yapmak için 50 milyon dolarlık fonu bulunan Intel Capital'in Türkiye'deki ilk yatırımı Nokta oldu.

Intel Capital'in Türkiye'deki yatırımının tanıtımı dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, bu tür işbirliklerinin bundan sonra artacağını ümit ettiğini söyledi.

Acarer, Intel'in bir dünya şirketi olduğunu belirterek, ''Intel'den, bu tür işbirliklerinin ötesinde özellikle üretim, Ar-Ge, destek hizmetleri gibi konularda da Türkiye'ye daha etkin yaklaşımını ve yatırımlarını beklediğimi ifade etmek isterim. Bu işbirliğinin, Intel Capital'in şu ana kadar yaptıkları içinde en önemlilerinden biri olacağına inanıyorum'' şeklinde konuştu.

Türkiye'nin, hinterlandı, potansiyeli, genç, dinamik nüfusu, dünya ülkeleri içindeki yeri dikkate alındığında çok farklı bir ülke olduğunu dile getiren Acarer, şu anda Türkiye'de 9 milyona yaklaşan geniş bant internet abonesi bulunduğunu ve geçen yıl geniş banttaki artış oranının yaklaşık yüzde 25 olduğunu, bu rakamın dünya ülkelerinin çok üzerinde yer aldığını bildirdi.

Şu anda dünyada geniş bandın ortalama kullanım oranının yüzde 29 ve Avrupa ülkelerinde yüzde 58,5 olduğu bir ortamda Türkiye'de bu oranın yüzde 45'i geçtiğini belirten Acarer, ''Bu artış trendi devam ederse en geç 2012 yılında, hatta belki bu yılın sonunda, şu anda çok ciddi bir artış devam ediyor, Avrupa ülkelerindeki geniş bant kullanım oranına ulaşmış olacağız'' dedi.

Türkiye'nin bilişim sektörünü çok önemsediğini, bilişimin bir lokomotif sektör olduğunun herkesçe kabul edildiğini ifade eden Acarer, işbirliğinin çok başarılı olacağını, Nokta'nın büyüme hızı ve başarısını önemli ölçüde artıracağını söyledi.

''TÜRKİYE'YE İNANIYORUZ''
Intel Capital Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölge Direktörü Marcin Hejka da, Intel Capital'in, şimdiye kadar bin 100 şirkete yatırım yaptığını ve bu şirketlerin yüzde 40'ından fazlasından halka arz ya da birleşmeler yoluyla çıktığını belirterek, Nokta'ya çok inandıklarını ve bu şirketin büyüyeceğini ifade etti. Hejka, ''Türkiye'ye inanıyoruz. Türkiye'ye yatırımlarımız devam edecek'' dedi.

Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem ise Intel'in 13 yıldır Türkiye'de bulunduğunu hatırlatarak, Türkiye'de internetin gelişmesi için bu yatırımla çok güzel bir adım atıldığını söyledi. Yatırımın miktarı konusunda bilgi vermeyen Ertem, ''Önemli bir miktar diyebiliriz'' ifadesini kullandı.

Nokta Üst Yöneticisi (CEO) Tümay Asena da, Intel Capital ile işbirliğinin, şirketin büyümesini daha da hızlandıracağını, yeni internet iş modelleri içinde Nokta'nın farklılaşmasını sağlayacağını belirtti. Asena, bu yatırımın aynı zamanda Nokta'nın yeni sosyal medya şirketleri satın almasına olanak tanıyacağını da ifade etti.

FİNANSAL VE STRATEJİK DESTEK SAĞLAYACAK
Verilen bilgiye göre, Intel Capital, Nokta'ya yaptığı yatırımla Türkiye'de yerel teknoloji şirketlerinin ve internetin gelişimine katkıda bulunmayı, böylece ekonomik gelişmeye ve insanların yaşam kalitelerini yükseltmeye yardımcı olmayı ve firmaların global rekabetçiliklerini artırmayı amaçlıyor.

Stratejik yatırım anlaşması kapsamında Intel Capital, Nokta'ya finansal ve stratejik destek sağlayacak. Intel hızla büyüyen online projelerini ve Türkiye internet ekosistemini güçlendirmek için Nokta;ya derin teknoloji bilgisini, portföyündeki diğer şirketlerin bilgi birikimini ve finansal kaynaklarını aktaracak.

Intel Capital'in yatırımı, Nokta'ya, kaynaklarını yenilikçi dijital medya projelerine daha fazla yönlendirme, sosyal medya portföyünü genişletmek için yeni stratejik satın almalar yapma, yetkinliklerini geliştirme ve çalışan sayısını artırma olanağı sağlayacak. Şirket, yakın dönemde sosyal oyunlar, mobil iletişim ve e-ticaret gibi alanlarda yeni yatırımlar hayata geçirmeyi planlıyor. Ayrıca Intel Capital'in diğer portföy şirketleri ile deneyim alışverişi yaparak Türkiye'de yeni iş alanlarına yatırım yapma konusunda önemli bir avantaj elde edecek. Halihazırda 60 kişinin çalıştığı Nokta, yatırımla birlikte yıl sonuna kadar istihdamını da artırarak 100 kişilik bir ekibe ulaşmayı planlıyor.

Yeni yatırım fırsatları için Türkiye ve bölgedeki şirketlerle görüşmelerini sürdüren Intel Capital, gelecekte bölgede ve Türkiye;de daha fazla yatırım yapmayı amaçlıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...