Internet Explorer açığı yamandı

Masaüstü yazılım devi Microsoft, web tarayıcısı İnternet Explorer’daki güvenlik açığını düzeltmek için bugün bir acil yama yayımlandığını açıkladı.

Haberler 19.12.2008 - 01:56

Internet Explorer açığı yamandı

Dünyanın en büyük yazılım şirketinden yapılan açıklamada, otomatik güncellemeyle aktif hale gelecek bu yamanın kullanılabilir olduğu belirtildi.

Dünyanın en çok kullanılan web tarayıcısının sahibi Microsoft, normal güvenlik güncellemesini gelecek ay yapacak.

İnternet güvenlik uzmanları, dünyanın en yaygın kullanılan web tarayıcısı İnternet Explorer’da büyük bir açığın bulunduğunun ortaya çıkmasının ardından, sorun giderilinceye dek kullanıcılara başka bir internet tarayıcısı kullanmaları salık vermişlerdi.

İnternet uzmanları, Microsoft’un İnternet Explorer tarayıcısındaki açığın, internet korsanlarına özellikle Çince web sitelerini kullananların bilgisayarlarını ele geçirme ve şifrelerini çalma imkanı verebileceğini belirtmişlerdi.

Microsoft da yaptığı açıklamada, tarayıcının en yaygın şekilde kullanılan yedinci versiyonuna (IE7) yönelik saldırılar tespit ettiklerini kaydederek, ancak diğer versiyonların da potansiyel tehlike altında olduğu uyarısında bulunmuştu. Yayınlanacak yama Internet Explorer’ın 5, 6, 7 ve 8 (beta) sürümlerini yamayacak. Açık, Internet Explorer yazılımının uygulama kütüphanesinde bulunan “ole32db.dll” adlı dosyadan kaynaklanıyor. Açık, Microsoft’un Microsoft Update ve Microsoft Yükleme Merkezi üzerinden yayınlanan yamayla giderilecek.

Sayfa Yükleniyor...