İnternetin sonu geliyor!

İnternet site ve kullanıcı sayısının hızla artması yüzünden, tahsis edilebilen IP adresleri tükenmenin eşiğine geldi.

Haberler 18.10.2010 - 17:04

İnternetin sonu geliyor!

İnternet kullanıcılarına atanan IP adreslerin tükeniyor. Her bir bilgisayarı, internet sitesini ya da internete bağlı cihazı tanımlamak için kullanılan 4 milyar adet 32 haneli IPv4 adresinden geriye, tahsis edilebilir durumda sadece 232 milyon boş adres kaldığı bildirildi.

IP adresi sıkıntısının cep bilgisayarları ve internete bağlanabilen telefonlar yüzünden yoğunluk kazandığı, bu gidişle kalan IP adreslerinin yaklaşık 340 gün içinde tükenebileceği belirtildi.

Avustralyalı internet servis sağlayıcısı Internode uzmanlarının raporuna göre 30 yıl önce IPv4 protokolü geliştirilirken sağlanacak IP adresi sayısının yeterli olacağı düşünülmüş, mobil internetin hızlı gelişimi öngörülememişti. Çünkü o zamanlar henüz cep telefonları bile icat edilmemişti.

Bugün taşınabilir bilgisayarlardan buzdolaplarına hatta klimalara kadar pek çok elektronik cihaz IP adresi alıp internete bağlanabiliyor.

Servis sağlayıcıları ve resmi kuruluşlar, 1 yıldan az süre içinde tükenecek IPv4 protokolü adreslerine ek olarak, 128 haneli IPv6 protokolü üzerine çalışıyor. Bu sistem, dünya üzerindeki her bir kişiye birkaç milyar IP adresi temin edecek kadar kapsamlı. Ancak internet endüstrisinin büyük oyuncuları, yüksek yatırım maliyetleri yüzünden bu sistemin geliştirilmesine pek ilgi göstermemişti.

IPv6’ya geçilirse internete bağlanan her cihazın yeniden düzenlenmesi ve güncellenmesi gerekecek, hatta bazı kullanıcılar yeni cihazlar almak zorunda kalabilecek.

Bu dönem içerisinde internet servis sağlayıcıları, birden fazla kullanıcınyı aynı IP’yi paylaşmak zorunda bırakabilecek ve bu durum IP paylaşan kullanıcıların, Gmail ve iTunes gibi tekil IP’ye dayalı çalışabilen bazı yaygın uygulamaların kilitlenmesine yol açabilecek.

Ayrıca IP adreslerinin kara borsaya düşeceğine dair öngörüde bulunanlar da var.

Sayfa Yükleniyor...