İntihar eden askerin ailesinden şok iddia

Ağrı'da, vatani görevini yaparken geçen yıl Eylül ayında intihar ettiği belirtilen askerin ailesi, oğullarının intihar etmiş olamayacağını, otopsi sonucunun kendilerine verilmediğini iddia etti.

Anadolu Ajansı 16.05.2010 - 16:35

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesindeki birliğinde 4 Eylül 2009 günü intihar ettiği bildirilen er Volkan Kamalak için Dayanışma ve Hizmet evi açan baba Hayri Kamalak, oğlu için burada mevlit okutup, yemek dağıttı.

Baba Kamalak, oğlunun ölümünün ardından hukuk mücadelesi başlatarak otopsi raporunu istediğini, ancak, 8,5 ay sonra hazırlanan raporun, soruşturma gizli yürütüldüğü için kendilerine verilmediğini ileri sürdü.

Oğlunun intihar etmiş olabileceğine ihtimal vermediklerini, herhangi bir sorunu bulunmadığını iddia eden Kamalak, şunları kaydetti;

''Oğlum vatani görevini yapmak üzere gitti ama ölüsü geldi. Vatan borcu namus borcudur, ama çocuklarımızı korumakta komutanların namusudur. Benim oğlum asker kaçağı olsa bin kere eve gelirlerdi ama oğlum askerdeyken öldü kimse kapımızı çalmıyor. Üstelik bizden otopsi raporunu saklıyorlar. Ama ben bu mücadelemi sonunu kadar sürdüreceğim.''

Kamalak, oğlunun şehit sayılmadığını ancak Volkan'ın ''halkın şehidi'' olduğunu savunarak, ''Oğlum ne olursa olsun vatani görevini yaparken hayatını kaybetti. İntihar mı yoksa öldürüldü mü mahkeme sonrası belli olacak. Hukuk mücadelem sonuna kadar devam edecek. Gerekirse, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) kadar gideceğim'' dedi.

Kamalak, oğuluna bir anıt mezar yaptırdığını bu nedenle bir mevlit okuttuğunu belirtti.

''Şehit Er Volkan Kamalak Dayanışma ve Hizmet evi''nde bir araya gelen yakınları mevlit sırasında gözyaşlarını tutamadı. Volkan Kamalak'ın fotoğrafları, kullandığı saz ve onun için yazılmış şiirlerin asılı olduğu hizmet evinde, duaların ardından yemek dağıtıldı.

İstanbul'daki acemi birliği eğitiminin ardından Ağrı'nın Eleşkirt ilçesindeki 2. Piyade Mekanize Taburu, 1. Mekanize Bölüğü'ne giden er Volkan Kamalak'ın atış eğitimi sırasında intihar ettiği belirtilmiş, cenazesi 7 Eylül 2009 tarihinde Adana'daki Buruk Mezarlığında toprağa verilmişti.

Genelkurmay Başkanlığı Hukuk Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, 11 Eylül 2009 tarihindeki, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında, olayın 4 Eylül 2009 günü 200 metre atış alanı içinde meydana geldiğini belirtmiş, 89'a 2 tertip erlerin atış eğitimi sırasında, atış alanında şehit olan asker Volkan Kamalak'ın, silahı ile kendisini çene altından vurmak suretiyle vefat ettiğini bildirmişti.

Çubuklu, Ağrı Askeri Savcılığı tarafından olaya derhal müdahale edildiğini, halen soruşturmanın devam ettiğini bildirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...