İran bir virüs daha buldu

İranlı yetkililer ülkenin yeni bir bilgisayar virüsü saldırısına daha hedef olduğunu öne sürdü.

Haberler 26.04.2011 - 15:49

İran bir virüs daha buldu

BBC’nin aktardığına göre, yetkililer söz konusu virüsün hükümet kurumlarını hedef alıp zarar verecek şekilde tasarlandığını açıkladı. İran 10 ay önce de nükleer programına internet üzerinden ‘Stuxnet’ virüsü kullanılarak saldırı düzenlendiğini iddia etmişti.

Mehr ajansının haberine göre İran sivil savunma örgütünün başında bulunan Galam Rıza Celili, “Yıldızlar” isimli bilgisayar virüsünün şu ana kadar fazla zarara yol açamadığını söyledi. Celili nükleer program için kullanılan bilgisayarlara zarar vermek için tasarlandığına inanılan Stuxnet virüsünün ise hala tehlike oluşturduğunu kaydetti.

İran’lı yetkililer bu virüs saldırısından ABD ve İsrail’i sorumlu tutuyor.

Stuxnet olarak adlandırılan ve geçen Eylül ayında gündeme gelen virüsün Endonezya, Hindistan ve Pakistan’da da saptandığı ama en fazla İran’ı etkilediği bildirilmişti. Virüsün karmaşık yazılımı, bilgisayar uzmanlarına Stuxnet’in İran’ın nükleer programına yönelik bir sabotaj girişiminin parçası olduğunu düşündürmüştü. Zira uzmanlar çok karmaşık olan nitelendirilen böyle bir yazılımın ancak “bir devlet” tarafından hazırlanabileceği görüşünde.

Stuxnet’in büyük bir tesisi hedef almak üzere hazırlanmış ilk bilgisayar virüsü olduğu düşünülüyor.

Sayfa Yükleniyor...