Nükleer tesislerini hedef alan çok sayıda kötü amaçlı yazılım saldırısına maruz kalan İran, dijital altyapısını Batı dünyasından izole etme çalışmalarına devam ediyor. Küresel video paylaşım platformu YouTube’u Eylül ayı sonunda yasaklayan İran, vatandaşlarının video paylaşabileceği yere video sitesini hayata geçirdi.

Mehr adı verilen site, İran İslam Cumhuriyeti Yayın Kuruluşu (IRIB) tarafından hayata geçirildi. İran, yine IRIB tarafından yürütülen ve ülkenin sosyal medya ağı Cloob’da çalışan Aparat adlı video kanalının ardından ikinci video paylaşım sitesi oldu.

İran, YouTube’u ilk olarak 2009 yılında yaşanan Yeşil Hareket günlerinde yasaklamış ancak birçok İranlı proxy’ler (yönlendirici) ve sanal özel ağlar (VPN) aracılığıyla siteye girmeye devam etmişti. Eylül ayında ‘ulusal internet ağını’ hayata geçirmiş ve YouTube’a erişimin bloke edildiğini açıklamıştı.

BBC’nin Farsça biriminden Adel Shaygan, “online video izlemenin İran’da çok popüler olmasına rağmen, 1Mbps’yi geçmeyen internet hızının büyük bir sorun olduğunu” belirtti. Shaygan, bu neneler İranlıların YouTube’dan kopamadığını ve yasakları delerek siteye girdikleri gibi video da indirdiklerini belirtti.

İran’da online videoya olan ilginin büyüklüğü Aleza rakamlarında da beliriyor. Aparat, ülkenin en çok ziyaret edilen üçüncü sitesi konumunda. Yerel yasalara göre içeriği belirlenen sitenin Güney Koreli LG gibi uluslararası sponsorları bulunuyor.