İş yerinde bisiklete bindiler

Bir içecek firması Dünya Günü için değişik bir eylem yaptı... Firma bir gün boyunca ihtiyaç duyduğu elektriği çalışanlarının bindiği bisikletler aracılığıyla üretti.

24.04.2009 - 10:20

İş yerinde bisiklete bindiler

SEATTLE - Lambalar, bilgisayarlar, faks makinaları... Hepsi elektrik üretmek için pedal çevirenler sayesinde çalıştı.

Bisikletçiler firmanın çalışanlarıydı. Sabah saat 5'te pedal çevirmeye başladılar. Bir bisikletçi 200 watlık enerjiyi aşağı yukarı bir saat pedal çevirerek üretebiliyordu. Bu da orta büyüklükteki bir televizyonu çalıştırmaya yetecek enerjiydi...

Firma bisikletçilerin ürettiği enerjiye ek olarak gün boyu elektrik tüketimini de azaltmaya çalıştı. Ofisteki lambaları söndürdüler. Mümkün olduğunca doğal ışıkla çalışmaya gayret ettiler.

Bisikletçilerin bu çabalarını duyan çevreciler de destek vermek üzere firmaya geldi. Bunlardan biri 40 yaşındaki Mike Zehnder'di. Seattle'da çalışan Zehnder eylemi internet okuyup destek olmak için gelmişti. O da beş dakika boyunca pedal çevirdi.

Firmaya bisikletten elektrik üretme sistemini kuran Dan Gross ise şunları söylüyor:"Bu kurması basit bir sistem. Tüm ihtiyacınız bir bisiklet, bir akü, kullanılmış bir arabanın alternatörü, bir uzatma kablosu ve bir doğru akım dönüştürücüsü..."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...