İstanbul barajlarında haftalar sonra ilk artış

Beklentinin altında kalan yağışlarla gün geçtikçe düşen baraj doluluk oranında küçük de olsa haftalar sonra ilk defa artış yaşandı. İstanbul'da baraj doluluğu yüzde 0,06'lık artışla yüzde 21,71' e yükseldi.

Haberler - ntv.com.tr 15.12.2020 - 13:26

İstanbul barajlarında haftalar sonra ilk artış

Son yılların en kurak dönemini geçiren 'da barajlardaki ortalama su seviyesinin gün geçtikçe düşmesi özellikle bölge halkını ciddi kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya bırakıyor. 

Aylardır düşen baraj doluluk oranına karşı, bugün baraj seviyesinde haftalar sonra ilk defa artış yaşandı. 

Baraj Doluluk Oranı verilerine göre, dün 21,65 seviyesinde olan baraj doluluğu bugün 0,06 artışla 21,71 oranına yükseldi.  

İSKİ'de yer alan baraj doluluk oranı tablosuna göre; dün baraj doluluk oranı 21,65 yer aldı. İSKİ'de yer alan baraj doluluk oranı tablosuna göre; dün baraj doluluk oranı 21,65 yer aldı.

Öte yandan geçtiğimiz ekim ayında, İstanbul'a su sağlayan barajlardaki doluluk oranı yüzde 29'a inmiş ve son 10 yılın en düşük seviyesi kaybedilmişti.

Yine İSKİ'de yer alan tabloda, bugün baraj doluluk oranı 21,71 yer aldı.  Yine İSKİ'de yer alan tabloda, bugün baraj doluluk oranı 21,71 yer aldı. 

Son 12 aylık verilere bakıldığında; Aralık 2019 ile bu yılın aralık ayı arasındaki farkın büyüklüğü dikkat çekti. Geçen yıl aralık ayında doluluk oranı yüzde 38.66’yken, bu yılki doluluk oranı yüzde 21.71 olarak ölçüldü.

Son bir yıldaki ay sonları itibariyle ortalama doluluk oranı Son bir yıldaki ay sonları itibariyle ortalama doluluk oranı

Yine İSKİ'de yer alan verilere göre, baraj doluluk oranı mayıs ayından bu yana düşerek özellikle son aylarda alarm veren seviyelere kadar düştü.

VİDEO | SİNSİ BİR TEHLİKE: KURAKLIK

Sayfa Yükleniyor...