NTV

İstanbul Valisi'nden Reina katliamcısının yakalandığı operasyona ilişkin açıklama

ntv.com.tr

Türkiye

İstanbul Valisi Şahin, Reina saldırısını gerçekleştiren teröristin yakalandığı operasyona ilişkin detayları anlattı. Operasyonda silah kullanılmadığını söyleyen Şahin, teröristin suçunu itiraf ettiğini, parmak izinin de uyuştuğunu söyledi. Saldırının DAEŞ adına yapıldığını belirten Şahin, terörist hakkında bilgi de verdi.

İlişkili Haberler

Ortaköy'deki Reina kulübüne yılbaşı gecesi saldırı düzenleyen terörist, İstanbul Esenyurt'ta sağ olarak yakalandı.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ile kameralar karşısına geçerek teröristin yakalandığı operasyona ilişkin detaylar verdi.

1 Ocak gecesi 01.15 sıralarında Ortaköy'deki bir gece kulübünde menfur bir terör eyleminin meydana geldiğini ve 39 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Şahin, saldırıdan sonra faille ilgili ciddi çalışma yürütüldüğünü söyledi.

"Bu gece Esenyurt ilçemizde yapılan bir operasyonla bu menfur saldırının katili ve faili yakalanmış durumda" diyen Vali Şahin, "Gerçekten polisimiz çok büyük emek sarf etti. Çok dikkatli bir çalışma yürüttü ve bu çalışma boyunca yaklaşık 152 adrese operasyon düzenlendi. Bu operasyonlarda 50 şahıs gözaltına alındı. Bu arada 168 yabancı da yabancı terörist olma şüphesine binaen gerekli işlemler yapılmak üzere ilgili mercilere teslim edildi" diye konuştu.

7 BİN 200 SAAT KAMERA İNCELEMESİ 

Saldırganın yakalanması için 7 bin 200 saat kamera incelemesi yapıldığını ve 2 bin polisin çalıştığını kaydeden Vali Şahin, şunları söyledi:

"Konya, Hatay, İzmir ve ilimizde İstihbarat Daire Başkanlığının da desteğiyle ortaklaşa bir operasyon gerçekleştirildi. Terörist, İstanbul'a geldiğinde önce Başakşehir'den ev kiralıyor. Daha sonra olay gününe yakın, son bir iki gün içinde, başka bir iki ev değiştirmek suretiyle kendini gizlemeye çalışıyor. Olay günü Zeytinburnu'ndan olay yerine geliyor ve eylemini gerçekleştiriyor.

Polisimiz çok büyük emek sarf etti. Orada, o civarda arkadaşlarımızın takipleri devam ediyordu, şüpheli adreslerle ilgili. Burada 5 adresi dün takip ettiler ve öğleden sonra o 5 adrese yönelik operasyonları artırarak devam ettiler. Neticede o 5 adresten birinde ele geçirildi."

SİLAH KULLANILMADI, ÜZERİNDEN 197 BİN DOLAR ÇIKTI

Operasyon sırasında silah kullanılmadığı bilgisini de veren Şahin, "Gerekli işlemler yapılmak üzere ilgili mercilere teslim edildi. Teröristin üzerinde 197 bin dolar ele geçirildi. 2 adet tabanca ve şarjörü, biri havalı tabanca, 2 adet drone, sim kartlar ve birçok materyal ele geçirildi" ifadelerini kullandı.

PARMAK İZİ UYUŞTU

Vali teröristin suçunu kabul ettiğini de söyledi ve "Aynı zamanda yapılan incelemeyle parmak izi de uyuşmuştur" dedi.

Emniyet birimlerine de teşekkür eden Şahin, "Temennimiz İstanbul'da bu tür hadiselerin yaşanmaması. Operasyonlar boyunca 2 bin 200 ihbar yapıldı. Bunlar çok önemli deliller. Hassasiyeti gösteren vatandaşlara teşekkür ediyorum. Polislerimizin gayreti boş bırakılmayacaktır" şeklinde konuştu.

TERÖRİST BU EVDE YAKALANDI

"4 DİL BİLEN İYİ YETİŞTİRİLMİŞ BİR TERÖRİST"

"Bunun DAEŞ adına yapıldığı net" diyen Vali Vasip Şahin, terörist hakkında bilgi de verdi. Teröristin 1983 Özbekistan doğumlu ve Ebu Muhammed Horasani Abdulkavi kod adlı Abdülkadir Masharipov olduğunu söyleyen Şahin, şöyle devam etti:

"Afganistan'da eğitim almış ve 4 dil bilen, iyi yetiştirilmiş bir terörist. Ülkemize 2016 Ocak ayında geldiği tahmin ediliyor. İllegal şekilde doğu sınırlarımızdan giriş yaptığını düşünüyoruz.

Polisimiz iğneyle kuyu kazar gibi çalışma yaptı. Yurtdışına kaçma ihmali olsaydı kaçacaktı. Eşinden alınan bilgiler operasyonun genişletilmesinde istifade edilen bilgiler olmuştur. Şu anda 50 kişi gözaltında. Bu gözaltılardan geçtiğimiz günlerde iki kişi de tutuklandı." 

"OĞLU YANINDA DEĞİLDİ"

Şahin, haberlerde yer alanın aksine, teröristin 4.5 yaşındaki çocuğunun da operasyon sırasında yanında olmadığını söyledi ve çocuklarının muhafazasının sağlanacağını belirtti.

ETİKETLER