İstanbul’da kuralı afet denetimi

İstanbul afet sağlık birimi yeni araçlar ve kontrol merkezi görevi üstlenebilen tırlarla takviye edilirken, hastanelerin afetlerle ilgili denetimi kurayla yapılacak.

NTV Haber 18.06.2009 - 19:55

İstanbul'daki hastaneler afet planlarıyla ilgili eğitimlerini tamamladı. İl Sağlık Müdürlüğü hastaneleri tek tek dolaşarak hastanelerin eksiklerini kamerayla kayda aldı ve düzeltilmesini istedi.

Hastaneler için denetim çekilişi yapılacağını söyleyen İstanbul İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Bakar, "İlk olarak 24 saat esasına göre saat çekilişi yapılacak. Ardından da 55 hastane arasında kura olacak ve hangisi çıkarsa orası için ‘gong’ çalacağız. ‘Deprem oldu, yangın çıktı’ diyeceğiz. Afet planı uygulayacağız ve eksikleri herkes görecek" dedi.

YENİ KURTARMA ARAÇLARI
Öte yandan 348 personelle görev yapan İstanbul'daki afet sağlık hizmeti biriminin, yeni alınan 14 kurtarma aracıyla güçlendirildiği belirtildi. Bu araçlar arasında, afette İstanbul'un sağlık komuta merkezi olarak çalışacak tırlar da bulunuyor.

İl Sağlık Müdürü Bakar, "Sistem, İnternet, uydu üzerinden haritalarla birlikte çalışıyor. 112 binası çökerse komuta bu araçlardan yapılacak. 16 adet komuta masası, şehrin sağlık hizmetini götürecek şekilde hazır durumda. Kendi elektriğini karşıladığı için şehir elektriğine ya da jenatarötere ihtiyacı yok" şeklinde konuştu.

Afetle ilgili toplantıda görevden alınacağı iddialarına da yanıt veren Bakar, "Öyle bir evrak bana gelmedi. Görevimin başındayım. Ben son gün ağaç diken bir insanım. Görevden alınıp alınmama konusunda rahatım. Kalmam ya da gitmem benim önemli değil. Hizmet adamı her yerde hizmet eder" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...