İstanbul'a su sağlayan barajların doluluk oranı yüzde 85,31. En yüksek doluluk oranı yüzde 95,80 ile Kazandere'de gerçekleşirken, en düşük oran ise 58,02 ile Elmalı'da

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), bu yaz susuzluk riski bulunmadığını belirterek, İstanbullulara buna rağmen suyu tasarruflu kullanmaları çağrısında bulundu.

İSKİ'den yapılan açıklamada, barajlardaki doluluk oranlarının, yaz aylarında İstanbul'un su sıkıntısı yaşamayacağını gösterdiği vurgulandı.

En olumsuz tabloları göz önünde bulunduran idarenin, hem yeni su kaynaklarını İstanbulluların hizmetine sunmak hem de var olan baraj rezervlerini daha verimli şekilde kullanmak için çalışmalarına devam ettiği kaydedilen açıklamada, "İstanbul için 2016 yazında susuzluk riski bulunmuyor. Ancak buna rağmen İstanbulluların suyu israf etmeden verimli kullanmaları büyük önem taşıyor" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, İSKİ'nin çalışmalarına ve barajlardaki doluluk oranlarının yüksekliğine rağmen, her geçen gün artan su ihtiyacından hareketle suyun, israf edilmeden, verimli bir şekilde kullanılması gerektiği aktarıldı.

Alınabilecek pratik önlemler

- Duş alırken, tıraş olurken ya da abdest alırken suyu boşa akıtmamak

- Damlatan muslukları tamir ettirmek Araçları hortumla değil, kovaya doldurulacak suyla yıkamak

- Bulaşık ve çamaşır makinelerini tam doldurmadan çalıştırmamak

- Sulamaları buharlaşmanın az olduğu akşam saatlerinde yapmak