İthaki'de ikinci arama

Ergenekon tutuklusu gazeteci Ahmet Şık'ın 'İmamın Ordusu' isimli kitabını baskıya hazırladığı düşünülen İthaki Yayınevi'ne ikinci baskın yapıldı.

Haberler 24.03.2011 - 00:31

İthaki'de ikinci arama

Polis, Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriye Öz'ün talimatıyla, Ergenekon tutuklusu gazeteci Ahmet Şık'ın kitabını yayımlayacağı düşünülen İthaki Yayınevi'ne bugün öğlen ikinci defa baskın yapıldı.

Polis ilk baskını dün gece yapmıştı. Yayınevi'nin Kadıköy'deki merkezinde akşam saatlerinde başlayan aramalar yaklaşık 6 saat sürdü.

Baskının Ahmet Şık’ın henüz piyasaya çıkamayan ‘İmamın Ordusu’ isimli kitabıyla alakalı olduğu belirtilirken, yayınevi yetkililerinden, bu kitapla ilgili bir yayın hazırlığı içerisinde olmadıkları açıklaması geldi.

Yayınevi yetkilileri, kitabın kopyasının alındığını, bilgisayardaki aslının polis tarafından imha edildiğini söyledi.

Poilisin, Şık’ın daha önceki kitabını yayınladığı için İthaki Yayınevi’ne baskın yaptığı belirtilirken, kitabın bir kopyasının da yayınevinde bulunduğu belirtildi.

Ahmet Şık gözaltına alındığında, avukatı Şık'ın yeni yazdığı 'İmamın Ordusu' isimli kitabı yayımlamaya hazırladığını söylemişti.

Ahmet Şık'ın baskıya hazırlanan son kitabının kopyası, Odatv'ye yapılan baskında bulunmuştu.

CHP: İMAMIN ORDULARI MI GİRDİ?
İthaki Yayınevi'nde polisin yaptığı aramaya CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol tepki gösterdi.

Anadol, ''Bugün, iktidarın adına 'ileri demokrasi' dediği rejimin, aslında demokrasinin üzerinde paspas gibi tepindiği, hukuk kurallarının hiçe sayıldığı bir gün'' dedi.

Daha çıkmamış bir kitabın, ''basılacağı'' varsayımıyla yayınevine girilmesinin Anayasa suçu olduğunu vurgulayan Anadol, şöyle devam etti:

''Bu suçu işleyen iktidarın uygulaması karşısında, kınamayı falan az buluyorum. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olarak utanıyorum. 'İleri demokrasi' denilen rejimin nereye geldiğini, 'yetmez ama evet' diyenlere ibretle gösteriyorum. Bunlar, bu durumda ne yapacaklar acaba? 'Ergenekon' soruşturması kapsamında gazeteci Ahmet Şık tutuklandı ve Başbakan, 'gazetecilik faaliyetleri dışında eylem yaptığı için tutuklananlar var' dedi. Ahmet Şık'ın başka ne işi var? Hangi eylemi var? Kitap yayınlıyor, adam gazeteci...

Yayınevinin sahibi, ''basılmamış bir kitapla ilgili geliyorlar'' diyor. Arama sırasında polislerin, 'kitabın kopyasını almak üzere Savcı Zekeriya Öz'ün emriyle geldiklerini' söyledikleri aktarıldı. Polisler, kitabın kopyasını alıyor, elektronik dokümanı da imha ediyorlar. Polisin böyle bir yetkisi yok. Anayasa suçu işliyorlar. Savcı Öz'ün, kitapla ilgili bir kanısı varmış ona istinaden gelmişler. Kanısı olması bile yetiyor. Yayınlanacak 'İmamın Ordusu' adlı kitaptan korkuyorlar. Yayınevine girenler, devletin İçişleri Bakanlığına bağlı polisler mi, yoksa imamın orduları mı?''

Yayınevine giren polisler hakkında soruşturma açılmasını isteyen Anadol, ''Aksi halde yayınevine devletin polislerinin girdiğine ikna edemez. Onlar polis değil, imamın ordularıdır'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...