İzmir Valisi’nden dayak yiyen kadına özür

İzmir Valisi Cahit Kıraç, karakolda polisler tarafından dövülen Fevziye Cengiz isimli kadından özür diledi. Türk Tabipler Birliği de Cengiz için hazırlanan sağlık raporunu incelemeye aldı.

13.12.2011 - 06:28

İzmir Valisi Cahit Kıraç, Karabağlar Polis Merkezi’nde polisler tarafından feci şekilde dövülen Fevziye Cengiz’den özür diledi.

Yerel bir televizyon kanalına açıklamalarda bulunan Vali Kıraç, “Elleri bağlı, çaresiz bir kadına yapılan kötü muamelenin sonuna kadar takipçisi olacağız. Mağdur aileye psikolojik destek vermek istiyoruz” dedi.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre; üst düzeyde bir emniyet yetkilisi ise olayla ilgili şunları söyledi:

“Polis pavyonda denetim yaparken konsomatris olarak çalışan kadın, kimlik göstermemekte direniyor. Karakolda da görevlilere saldırısı devam ediyor. Adli tahkikata İzmir Emniyeti yardımcı oldu. Karakoldaki görüntüler savcılığa teslim edildi. Savcının yaptığı doğru bir soruşturma. Burada işkence söz konusu değil. Bu olayda sistemli ve sürekli bir dayak ya da zor kullanma yok. Münferit bir olay. Karşılıklı darp. İki polisin delilleri karartma, toplanmasını engelleme gibi bir durumları yoktu. Bu nedenle o tarihte görevden alınmadılar.”

TTB’DEN İNCELEME
Öte yandan, Türk Tabipleri Birliği (TTB), Cengiz hakkındaki sağlık raporunu istedi.

TTB Başkanı Eriş Bilaloğlu şöyle konuştu: “Raporda darp edildiğine dair bir bilginin bulunup bulunmadığına bakacağız. Yoksa bile beyanın olması gerekiyor. Beyana rağmen dayak izine rastlanmadığı belirtilmiş ise o zaman mesleki onur kurulu toplanacak ve disiplin işlemi yapılıp yapılmayacağına karar verecek. Muayene sırasında polis olup olmadığını da araştıracağız.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...