''Jet onay' işin tabiatı

Hüseyin Çelik, Cumhurbaşkanı Gül'ün MİT yasasını kendisine gönderilmesinden 4.5 saat sonra onaylamasını değerlendirdi. Çelik, "Bu, işin tabiatıdır" dedi.

Anadolu Ajansı 18.02.2012 - 22:17

''Jet onay' işin tabiatı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Cumhurbaşkanı'nın MİT Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u kısa sürede onaylamasıyla ilgili, ''Sayın Cumhurbaşkanının bana göre bu kanunu gönderildikten kısa bir süre sonra onaylaması işin tabiatı gereğidir, olması gerekendir'' dedi.

Çelik, katıldığı bir konferansta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, muhalefet tarafından eleştirilen Cumhurbaşkanı Gül'ün MİT yasasını çok hızlı bir şekilde onaylamasını nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusu üzerine Çelik, cumhurbaşkanlığı makamına kanunlara onaylama veya onaylamama için yasal 15 günlük süre verildiğini, bu sürenin nasıl ve ne kadarının kullanılmasının cumhurbaşkanının takdirinde olduğunu söyledi.

TEKNİK KONULAR İÇERMİYOR
MİT Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un çok maddeli ve teknik konular içeren bir kanun olmadığını ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

''100 maddelik, 200 maddelik, 50 maddelik bir kanun gönderirsiniz Sayın Cumhurbaşkanı'na, çok ince, teknik detayları olur, Sayın Cumhurbaşkanı bunu uzmanlara inceletir, ihtisas komisyonlarına tekrar gözden geçirtir, acaba gözden kaçan bir şey var mı? Bu Sayın Cumhurbaşkanının anayasal sorumluluğudur, Cumhuriyetin başı olarak yapması gerekendir. Sayın Cumhurbaşkanımız da bugüne kadar genellikle büyük kanunlarda, çok maddeli, teknik detay isteyen kanunlarda bunu hep yapmıştır, ama zaten günlerden, aylardan beri tepeden tırnağa tartışılan bir madde var. MİT Kanunu'nun 26. maddesi zaten başta MİT Müsteşarı ve mensuplarının herhangi bir soruşturma, kovuşturma konusu yapılmasını başbakanın iznine bağlıyordu, yürürlükte olanda. Burada ne yapılmıştır, sadece teyit ve tenkit edilmiştir hukuki tabirle. Daha açık ve hiçbir şüpheye mahal bırakmayacak şekle getirmiştir."

SADECE BİR KAÇ CÜMLE
"Sayın Cumhurbaşkanı'nın bunun doğru olup, olmadığına karar vermesi için 48 saat beklemesi de 8 saat beklemesi de gerekmez diyen Çelik, Cumhurbaşkanı'nın kanun TBMM'de görüşülüyorken de konuyla ilgili yeterince bilgisi olduğunu söyledi.

Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Netice itibarıyla birkaç cümleden oluşan bir kanundan söz ediyorsunuz. Muhalefet birkaç damla suda fırtına kopartmıştır. Sayın Cumhurbaşkanının bana göre bu kanunu gönderildikten kısa bir süre sonra onaylaması işin tabiatı gereğidir, olması gerekendir. Burada Sayın Cumhurbaşkanına eleştiri yöneltileceği kanaatinde değilim. Muhalefet yöneltiyorsa da kendi bilir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...