Bursa’da 14 yaşındaki B.Ç.’ye ‘cinsel istismarda bulunduğu’ suçlamasıyla yargılanan Hüseyin Üzmez’in davasına devam ediliyor.

Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde toplam 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan tutuksuz sanık Hüseyin Üzmez, sabah saat 09.00’da adliyeye gitti. Adliye önünde toplanan Bursa Kadın Platformu üyeleri, pankart açıp slogan atarak Üzmez’i protesto etti. Üzmez’e tepki gösteren platform üyeleri, “Utanmıyor musun”, “Üzmez sen hiç anne terliği yedin mi”, “Üzmez’i aklayan adalet, ruh ve beden sağlığımızı bozdu” şeklinde slogan attı.

Bursa Kadın Platformu üyeleri, Hüseyin Üzmez’e bugünkü duruşmadan sonra saldırı girişiminde bulundu. Üzmez’in arka kapıdan çıkarılacağını öğrenen platform üyesi bir grup, Üzmez’e arka kapıdan çıktığı sırada “Utanmaz adam” diye bağırarak şemsiyeli, yumurtalı saldırı girişiminde bulundu.

Evrim K’nin attığı yumurta Üzmez’in bacağına isabet etti. Üzmez’e şemsiye ile vurmaya çalışan Pınar K. ve Nergis Ç. ise güvenlik güçleri tarafından engellendi.

Bir otomobile bindirilen Üzmez, olay yerinden uzaklaştırılırken, şemsiyeli saldırı girişiminde bulunan Pınar K. ve Nergis Ç. gözaltına alındı.

KAYYUM TALEBİ REDDEDİLDİ
Mağdur çocuğu, avukatlar Nevin Canbaz ve Ahmet Dedeler’in temsil ettiği duruşmaya, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunu temsilen Muhakemat Müdürlüğü avukatı Selma Ergüner, B.Ç’nin babası Bekir Ç. ve sanık avukatı Emir Ali Kav da katıldı.

Mahkeme Heyeti Başkanı Kadir Ünal, B.Ç’nin beden ve ruh sağlığının bozulup bozulmadığı yönünde İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan istenen raporun henüz mahkemeye ulaşmadığını söyledi.

Mahkeme, B.Ç’nin avukatı Nevin Canbaz’ın geçen duruşmada mağdura kayyum tayin edilmesi yönündeki talebini reddetti.

Mahkemeye heyeti, 2 sanığın bir sonraki celsede hazır bulunmalarını isteyerek, duruşmayı erteledi.

Mudanya ilçesinde 14 yaşındaki B.Ç’ye cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan Hüseyin Üzmez, 6 ay sonra tahliye edilmişti. Mahkeme Adli Tıp Kurumu’nun B.Ç. hakkında verdiği ‘ruh sağlığı bozulmamıştır’ raporunu yok saymış, 16 Mart’ta kurumda yeniden kontrol edilmesine karar verilmişti.